Ocena brak

Przywództwo transformacyjne

Autor /Aline Dodano /18.04.2011

 

Jest procesem, w którym wizja organizacji zostaje sformułowana i przekazywana przez charyzmatyczną osobę, w udany sposób posługującą się kontaktami wewnątrz i na zewnątrz organizacji w celu uzyskania innowacyjności, komunikatywności i elastyczności na wszystkich związanych ze sobą elementach:

  • ponadprzeciętnych zdolnościach spostrzegania rodzaju, szerokości i istotności sił zmierzających do zmiany

  • zdolności do tworzenia wizji, która zmobilizuje organizację do zmierzania w wyznaczonym kierunku

  • mobilizacji i inspirowania uczestników organizacji do działania oraz do instytucjonalizacji zmiany koniecznej do implementacji wizji.

Lider transformacyjny ma unikatową zdolność odszukiwania słabych sygnałów, nowych trendów i wzorców, na podstawie których buduje swoją wizję. Poszukuje nowych szans i stara się przetransformować zagrożenia w okazje, dzięki odpowiednio wcześnie podjętym działaniom. Taki przywódca potrafi pokonać zagrożenia, które dyskwalifikują przeciętnych liderów.

Umiejętności lidera transformacyjnego: (podstawy przywództwa transformacyjnego)

  • zapewnia wizję swojej organizacji (ambitna, zbudowana na podstawowych wartościach i standardach organizacji)

  • mobilizuje organizację do podążania w jej kierunku

  • instytucjonalizuje proces zmian potrzebnych do realizacji wizji

Lider transformacyjny jest podtypem przywódcy transakcyjnego. Pojawia się on najczęściej w momencie zagrożenia dla organizacji – oferuje uczestnikom wizję, poczucie przynależności, a w zamian oczekuje zaangażowania, poświęcenia i wysiłku.

Podobne prace

Do góry