Ocena brak

Przystęp biały

Autor /Grzes Dodano /18.01.2012

Bylina o korzeniu burakowato zgrubiałym, rozgałęzionym, łodydze pnącej się, o długości do 5 m. Na łodydze osadzone są naprzemianlegle liście dłoniastoklapowane i wąsy. W kątach liści pojawiają się luźne grona złożone z drobnych, zielonożółtych kwiatów męskich i żeńskich występujących na tej samej roślinie. Owocem jest czarna jagoda. Cała roślina jest trująca. Gatunek ten, pochodzący z Europy Południowej, występuje pospolicie w siedliskach ruderalnych. Niegdyś sadzono powszechnie przestęp wokół ferm sądząc, że chroni zwierzęta domowe.

Zbiera się korzenie (Radix Bryoniae). Po umyciu i pokrajaniu na plasterki suszy się je w temperaturze nie przekraczającej 45°C. Korzeń ma smak ostry i gorzki oraz nieprzyjemny zapach. Zawiera glikozydy (m.in. bryoninę), garbnik, trójterpeny zwane kukurbitacynami, żywice, kwas bryonolowy i aminy. Działa silnie przeczyszczająco, moczopędnie i wymiotnie. Stosuje się go w przypadku gośćca i dny, a także w celu usunięcia z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii; zawsze jednak pod kontrolą lekarza.

Pokrewny gatunek B.dioica - przestęp dwupienny, jest rośliną dwupienną, o czerwonych jagodach. Ma on podobne właściwości lecznicze i także jest zbierany. Oba gatunki są trujące i samo zetknięcie się ich soku ze skórą może wywołać bolesne pęcherze; 15 jagód stanowi dawkę śmiertelną dla dziecka.

Okres kwitnienia:

VI-VIII

Zbiór korzeni:

X-XI

Podobne prace

Do góry