Ocena brak

Przysadka

Autor /evelynda Dodano /18.01.2012

Przysadka (hypophysis), położona na podstawie mózgu ku tyłowi od skrzyżowania wzrokowego oraz do przodu od ciał sutkowatych, swą szypułą zawieszona jest na końcu lejka i układa się na dnie siodła tureckiego w dole przysadki. Składa się ona z piata tylnego (lobus posterior) powstałego z dna komory III oraz z płata przedniego (lobus anterior) — ektodermalnej wypustki pierwotnej jamy ustnej. W płacie przednim oprócz części głównej (pars principalis) odróżniamy część pośrednią (pars intermedia) graniczącą z płatem tylnym oraz część guzową (pars tuberalis) stanowiącą niewielki górny odcinek płata przedniego, który pokrywa szypułę po stronie górno--przedniej sięgając aż do lejka.

Płat przedni zawiera komórki główne, kwaso- i zasadochłonne. W czasie ciąży gruczoł się powiększa, występują komórki ciążowe. Płat przedni wydziela cały szereg hormonów; między innymi regulują one działanie pozostałych gruczołów wewnątrz-wydzielniczych. Nadczynność wywołuje wzrost olbrzymi i akromegalię. Zahamowanie wydzielania — wzrost karknvaty oraz różne inne postacie zboczeń przemiany materii.

Płat tylny zbudowany jest z tkanki gl ej owej (pituicyty) oraz bezrdzennych włókien nerwowych. Zawiera on wydzielinę komórek jąder nadwzrokowych i przykomorowych (neurosekrecja). Hormony te podwyższają ciśnienie krwi (yasopresyna), hamują wydzielanie moczu w nerkach (adiuretyna), wywołują skurcz mięśniówki macicy (oxy-tocyna).

Podobne prace

Do góry