Ocena brak

Przydatne cytaty

Autor /Katarzyna Dodano /09.03.2011

Szymonowic Szymon

żeńcy” Lepiej złego nie drażnić; ja go abo chwalę / Abo mu pochlebuję i tak grzbiet mam w cale

 

Ignacy Krasicki

świat zepsuty”, satyra: 1. „gdzieżeś, cnoto? gdzieś, prawdo? gdzieście się podziały?” ; 2.okręt nie zatonie / majtki, zgodnie z żeglarzem, gdy staną w obronie / a choć bezpieczniej okręt puścić i odpłynąć / podściwiej być w okręcie, ocalić lub zginąć”

wół minister”: „kiedy wół był ministrem i rządził rozsądnie/ szły, prawda, rzeczy z wolna, ale szły porządnie”

 

Adam Mickiewicz

Dziady II” 1. „kto nie był człowiekiem ni razu temu człowiek nic nie pomoże”, 2. „kto nie dotknął ziemi ni razu ten nigdy nie może być w niebie”(kto nie zaznał prawdziwej miłości...)

 

Cyprian Kamil Norwid

"Z karafki napić się można, uścisnąwszy ją za szyjkę i przechyliwszy ku ustom, ale kto ze źródła pije, musi uklęknąć i pochylić czoło."

 

Asnyk Adam

„trzeba z żywymi naprzód iść / po życie sięgać nowe / a nie w uwiędłych laurów liść / z uporem stroić głowę”; „do młodych” „Każda epoka ma swoje cele / i zapomina o wczorajszych snach(...) / ale nie depczcie przeszłości ołtarzy / choć macie sami doskonalsze wznieść”

 

Stefan Żeromski

"Nie mogę mieć ani ojca, ani matki, ani żony, ani jednej rzeczy, którą bym przycisnął do serca z miłością, dopóki z oblicza ziemi nie znikną te podłe zmory." (dr. Judym)

 

Stanisław Wyspiański

wesele” : 1. „masz tu kaduceus polski / mąć nim wodę mąć / (...) mąć tę narodową kadź / serce truj, głowę trać” (słowa stańczyka do dziennikarza - konserwatysty); 2. „piję, piję, bo ja muszę / bo jak piję, to mnie kłuje/ wtedy serce w piersi czuję / strasznie wiele odgaduję” (mówi Nos) ; 3. „wyście sobie, a my sobie, każden sobie rzepkę skrobie”; 4. A bo chłop i ma coś z Piasta / (...) chłop potęgą jest i basta” (gospodarz) 5. „niech na całym świecie wojna / byle polska wieś zaciszna / byle polska wieś spokojna”;

 

Maria Dąbrowska

noce i dnie” „żył on więcej niż jednym życiem, żył dwoma i obu im oddawał się pełna piersią; wszystek poświęcał się miłości i wszystek poświęcał się pracy”

 

Michał Bułhakow

M i M” motto:”...więc kimże w końcu jesteś? / - jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro”(J.W.Goethe „Faust”)

 

Witold Gombrowicz

1.miłość została mi odebrana na zawsze i od samego zarania, ale nie wiem czy to dlatego, że nie umiałem znaleźć na nią formy, właściwego wyrazu, czy też nie miałem jej w sobie. Nie było jej, czy ja ją w sobie zdusiłem? a może matka mi ją zabiła?”; 2. "Szalenie łatwo zerwać łączność z człowiekiem, jest to przede wszystkim kwestia zmiany tonu."; 3. "Zarówno sztuka , jak ojczyzna, same przez się niewiele znaczą. Znaczą one bardzo wiele, gdy człowiek, poprzez nie wiąże się z istotnymi, najgłębszymi wartościami bytu."; 4. „Niekoniecznie trzeba być bogiem, by mieć wyznawców."; 5. "Jeśli kto kocha tylko piękno i czystość, to kocha zaledwie połowę istoty."

 

Zofia Nałkowska

granica 1. "Jest się takim, jak myślą ludzie, a nie jak myślimy o sobie sami" 2. "jest się takim, jak miejsce w którym się jest"

 

Albert Camus

Dżuma 1. „każdy nosi w sobie dżumę, nikt bowiem, nikt na świecie nie jest od niej wolny...”; 2. „żyć i umierać dla tego, co się kocha, tylko to mnie interesuje”(rambert); 3. „może być wstyd, że człowiek jest sam tylko szczęśliwy”; 4. „bakcyl dżumy nigdy nie umiera i nie znika...” Inne "Być wolnym to móc nie kłamać."

 

Tadeusz Różewicz

ocalony” 1.cnota i występek / prawda i kłamstwo / piękno i brzydota / męstwo i tchórzostwo”; 2. „szukam nauczyciela i mistrza / niech przywróci mi wzrok, słuch i mowę / niech jeszcze raz nazwie rzeczy po imieniu / niech oddzieli światło od ciemności

 

Antoine de Saint-Exupery

1. "Kochać, to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, lecz patrzeć razem w tym samym kierunku."; 2. "Obowiązek rozpoznasz po tym przede wszystkim, że nie pozostawia ci on prawa wyboru."; 3. "Czy nie lepiej byłoby, zamiast tępić zło, szerzyć dobro?"

 

E.Hemingway

1. "Człowiek nie jest stworzony do klęski. Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać."; 2. "Szczęście jest czymś, co przychodzi pod wieloma postaciami, więc któż je może rozpoznać?"; 3. "Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć."

 

Franz Kafka

1. "Zrozumieć szczęcie to jakby zrozumieć, że grunt, na którym stoisz, nie może być szerszy od dwóch stóp, które go pokrywają." 2. "Jedną z najbardziej skutecznych pokus zła jest wezwanie do walki."

 

Tadeusz Borowski

"Parę dni obóz będzie żył z tego transportu: zjadał jego szynki i kiełbasy, konfitury i owoce, pił jego wódki i likiery, będzie chodził w jego bieliźnie, handlował jego złotem i tłumoczkami."

(Tadeusz przy wyborze czy iść rozładowywać transport-niezgodne z jego etyką, czy nie)

 

Twardowski Jan

1. „śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”; 2. „...i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości / czy pierwsza jest ostatnią czy ostatnia pierwszą”

 

Podobne prace

Do góry