Ocena brak

Przyczyny upadku powstania listopadowego w świetle „Kordiana” J.Słowackiego

Autor /Czeslaw123 Dodano /06.05.2011

a) powstanie listopadowe jako dzieło Szatana:

-negatywna ocena przywódców ( Chłopicki, Skrzynecki, Lelewel, Niemcewicz )

-zarzuty wobec powstańczej kadry oficerskiej „Z rdzy się narodzi niemało wymuskanych - ospalców”.

-zarzuty wobec posłów na sejm: „Rzuć język Balaama oślicy, a ci co się z niego wyrodzą, narodowej się chwycą mównicy, mówców plemię. .. ”

b) nadwrażliwość moralna powstańców

W podziemiach katedry św. Jana spotykają się spiskowcy którzy mają podjąć decyzję o zamachu na cara. Scena ta posłużyła Słowackiemu do oceny polskich powstańców. Młodzi konspiratorzy są pełni zapału, gotowi dla sprawy oddać życie. Wystąpienie Prezesa tajnego związku budzi w młodzieńcach poważne wątpliwości. Spiskowcy podzielają przekonanie Prezesa o niemoralności zabójstwa cara. Ulegają argumentom polskiej tradycji rycerskiej. Poeta uważa że taką samą nadwrażliwość moralną zaprezentowali w czasie walk powstańcy którzy nie potrafili być bezwzględni, okrutni dla wroga.

c) powstanie jako akt z góry skazany na przegraną.

Doktor oprowadzając Kordiana po szpitalu wariatów wskazuje na dwóch chorych którzy wierzą że cierpią za miliony. Jeden udaje krzyż, drugi Atlasa podtrzymującego niebo. Ta scena ma wymowę symboliczną, poeta ukazał w niej jeszcze jedną przyczynę upadku powstania. Powstanie w jego ocenie było aktem szaleństwa, aktem nieprzemyślanym i wobec potęgi przeciwnika skazanym na klęskę.

Do góry