Ocena brak

Przyczyny braku radykalizmu robotników

Autor /WawrzyniecxD Dodano /04.01.2012

Partie radykalne powstają tam gdzie parlamentaryzm napotkał na opór ze strony grup dominujących w społeczeństwie.Dlaczego robotnicy nie mogą należeć do partii radykalnej?

  1. Zróżnicowanie interesów robotników – ci pracujący w wielkich korporacjach i ci pracujący w małych przedsiębiorstwach

  2. Istnieje podział robotników ze względu na dostęp do różnych rynków (jako konsumenci) – jedni dojeżdżający samochodem a drudzy pociągami mogą reprezentować różne stanowiska i wchodzą w różne kręgi konsumpcji (zachodzi sprzeczność)

  3. Organizacja polityczna nie jest doskonała – partie polityczne (robotnicze) są podzielone, a gdy już zaczną działać nie interesują się robotnikami (mamy do czynienia z działaniami oligarchii)

  4. Dlatego nie są radykalni, bo istnieje dominacja ideologiczna kapitału – ułamek od dzieciństwa myśli w określony sposób na świat, ma wyznaczone „tory” myślowe; kultura robotnicza jest kultura bogatych, ponieważ to oni stworzyli tę kulturę. Wartości wspólne są narzucane przez ludzi bogatych.

Socjologowie zwracają uwagę na to, że im bardziej ogólne pytanie tym odpowiedź bardziej akceptującą stan rzeczy, dlatego akceptacja status quo przez robotników też nie jest do końca pewna.

Podobne prace

Do góry