Ocena brak

Przewlekłe zapalenie mieszków włosowych

Autor /karanga Dodano /22.11.2013

Zmiany przymieszkowe — grudkowe i krostkowe — mogą ulegać zlewaniu, z tworzeniem się głębszych wykwitów guzowatych, z których wydobywa się treść ropna i które ustępują z poz wych blizn.

Najczęściej zmiany umiejscawiają się na skórze owłosionej twarzy u mężczyzn (syco-sis staphylogenes barbae), mają przebieg wybitnie przewlekły i często wykazują oporność na leczenie.

Rozpoznanie różnicowe dotyczy głównie grzybicy z odczynem zapalnym (tinea pro-funda),która różni się zajęciem również włosów oraz gwałtowniejszym przebiegiem; rozstrzyga badanie mikologiczne.

Leczenie. Leczenie zewnętrzne — jak w impetigo. Należy unikać: golenia maszynką elektryczną, stosowania pędzla i mydła do golenia ze względu na łatwe przenoszenie się zakażenia. Do golenia należy polecać żyletki do jednorazowego użycia, piany w aerozolu oraz dokładną dezynfekcję miejsc golonych.

Leczenie ogólne polega na podawaniu antybiotyków zgodnie z wynikami antybiogramu (tetracyklina, wibramycyna, gentamycy-na, preparaty: Syntarpen, Methicillin, Ampi-cillin, Sefril) lub sulfonamidów (Biseptol, Madroxin) oraz stosowaniu szczepionek wie-loważnyćh lub autoszczepionki, a także na leczeniu ognisk zakaźnych w obrębie nosa i gardła.

 

Podobne prace

Do góry