Ocena brak

Przewidywania przyszłych cen i dochodów

Autor /Jasmine Dodano /15.04.2011

 

Każdy człowiek antycypuje swoją przyszłą sytuację materialną. Jest ona zależna przede wszystkim od przewidywanego przyszłego poziom dochodu i przewidywanych ceny dóbr i usług ,które w przyszłości będziemy chcieli za te dochody kupić.

Przewidywany wzrost dochodów najprawdopodobniej skłoni nabywców do ograniczania popytu na pewne dobra i usługi i wzrostu zakupów innych Jeżeli np. konsument spodziewa się w przyszłym miesiącu otrzymać premię, to ewentualny zakup nowych mebli może przełożyć na czas dogodniejszy finansowo. Z drugiej strony jeśli przewiduje ,że dochody jego są stabilne i będą w przyszłości rosły może zdecydować się na zaciągnięcie pożyczki lub co jest bardzo podobnie na zakup na raty

Z kolei przewidywany wzrost cen najprawdopodobniej skłoni konsumentów do zwiększania bieżących zakupów, nawet wówczas gdy dane dobro nie jest w tym momencie potrzebne. Zakup na zapas pozwala uniknąć skutków przewidywanej podwyżki ceny .

Na wynikające z przewidywań zachowania nabywców wpływają również inne warunki , takie np. jak dostępność i koszty kredytu, możliwość dokonywania zakupów ratalnych itp. Wreszcie nie bez znaczenia są nasze przewidywania dotyczące sytuacji politycznej czy zmian klimatycznych. Przewidując wojnę dokonujemy na zapas zakupów dóbr których w czasie wojny zawsze brakuje kupujemy mydło, sól ,cukier itp. Przewidując surową zimę kupujemy więcej niż zwykle opału itp.

 

Podobne prace

Do góry