Ocena brak

PRZETOKA TĘTNICZO-ŻYLNA

Autor /imany Dodano /18.02.2013

Wskutek zranienia tętnicy powstać może przetoka tętniczo-żylna, która powoduje znaczne zaburzenie hemodynamiki. Przetoka do obszaru niskiego ciśnienia żylnego działa jako strefa niskiego oporu naczyniowego, do której napływa zwiększona ilość krwi. Powoduje to obniżenie ciśnienia w krążeniu tętniczym i wyrównawczo zwiększoną pracę serca. Również zwiększony powrót krwi żylnej przyczynia się, dzięki mechanizmowi odruchu Bainbridge’a, do zwiększonego rzutu skurczowego. Z czasem występuje częściowa adaptacja do nowych warunków, tj. do zmniejszonego oporu krążenia i zwiększonego rzutu serca.

Objawy są typowe dla hiperkinetycznego stanu krążenia. Jeśli przetoka znajduje się w dostępnym miejscu, uciśnięcie jej powoduje czasową odwracalność objawów: ciśnienie tętnicze podwyższa się, ciśnienie żylne obniża, częstość skurczów serca zmniejsza się

o kilkanaście uderzeń na minutę. W razie istnienia wielkiego przecieku przez przetokę mięsień sercowy ulega rozszerzeniu i rozwija się niewydolność krążenia.

 

Podobne prace

Do góry