Ocena brak

Przetacznik bobowniczek

Autor /Tymon Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina trwała, naga, soczysta, do 50 cm wysokości. Łodygi początkowo pełzające po ziemi zakorzeniają się często w węzłach i wtedy podnoszą się; obłe i nagie. Liście grube, błyszczące i nagie, na ogonkach, okrągławojajowate do szerokoeli-ptycznych, tępe, prawie całobrzegie albo lekko karbowane do ząbkowanych. Jasno- lub ciemnoniebieskie kwiaty zebrane w luźne, skośnie odstające grona, wyrastające z pachwin liści; około trzykrotnie dłuższe od położonego naprzeciw liścia. Równowąskie przysadki mniej więcej półtora do dwóch razy tak długie jak szypułki kwiatowe. Kielich 4-dziel-ny, w czasie owocowania mniej lub bardziej odgięty w tył. Korona kolista, do 7 mm średnicy, z bardzo krótką rurką; cztery płatki korony prawie jednakowej wielkości, najwyższy nieco większy. Pręciki dwa z daleko wystającymi nitkami, zalążnia górna. Torebka z dwu owocolistków, umieszczona na poziomo od stających szypułkach, sercowata, prawiesta, z krawędziami wąsko oskrzydlonymi.

Siedlisko: Rozpowszechniony i częsty nad potokami, rowami, źródliskami, aż do przedgórza Alp; niejednokrotnie osiąga nawet piętro alpejskie.

Rozmieszczenie: Prawie cała Europa.  

Okres kwitnienia: Od maja do sierpnia.

Zastosowanie: Młode łodygi i liście, te ostatnie zbierane także jeszcze z rośliny kwitnącej Również używa się na surowo jako sałatę lub do kanapek, gotowane jako jarzynę - na ogół chętnie zmieszane z innymi ziołami w celu złagodzenia gorzkiego smaku.

Uwagi ogólne: Forma wodna bobowniczka ma bogato rozgałęzione, unoszące się w wodzi łodygi z małymi, prawie siedzącymi i tyłobrzegimi liśćmi.

Podobne prace

Do góry