Ocena brak

Przestrzeń zaotrzewnowa

Autor /laetitia Dodano /06.01.2012

Przestrzeń zaotrzewnowa (spatium retroperitonaeale). Okolica jamy brzusznej położona do przodu od kręgosłupa i po obu jego stronach, wypełniona luźną tkanką łączną, zawiera liczne narządy, które leżą bezpośrednio ku tyłowi od otrzewnej; jest to tzw. przestrzeń zaotrzewnowa; otrzewna pokrywa leżące w niej narządy tylko od przodu; są one poprzez otrzewną widoczne i wyczuwalne. Aortę możemy wymacać przez całkowicie zachowane powłoki brzuszne przy rozluźnionych mięśniach, a nawet uciskać w celu chwilowego zatamowania krwotoku, np. przy nagłych krwotokach macicznych.

Aorta biegnie przed kręgosłupem aż do 4 kręgu lędźwiowego, gdzie dzieli się na dwie tętnice biodrowe wspólne; na prawo od niej leży żyła główna dolna, która powstaje z połączenia żył biodrowych wspólnych.

Z aortą i żyłą główną dolną krzyżują się od przodu trzustka, dwunastnica i nasada krezki jelita cienkiego- Tuż powyżej trzustki aorta oddaje nieparzystą tętnicę trzewną (na wysokości 12 kręgu piersiowego), nieco niżej — tętnicę krezkową górną, a poniżej dwunastnicy tętnicę krezkową dolną (na wysokości 3 kręgu lędźwiowego). Wszystkie te trzy naczynia zaopatrują narządy nieparzyste jamy brzusznej.

Podłużne wyniosłości, jakie wywołują mięśnie ledźwiowo-udowe, unoszą otrzewną do przodu. Po stronic prawej wzdłuż tej wyniosłości biegnie w części górnej nasada krezki jelita cienkiego, po stronie lewej u dołu krzyżuje ją nasada krezki okrężnicy esowatej. Skośnie na mięśniu lędźwiowo-udowym biegnie moczowód; moczowód krzyżują od przodu pod ostrym kątem naczynia nasienne wewnętrzne. Czasami w bliskości więzadła pachwinowego w rowku między mięśniami lędźwiowo-udowym a biodrowym prześwieca przez otrzewną nerw udowy. Powyżej wyniosłości mięśni lędźwiowo-udowych wypukła ją się nerki. Nerkę prawą wyczuwamy podążając do otworu sieciowego, nerka lewa widoczna jest między zgięciem dwunastniczo-jelitowym a okrężnicą zstępującą

Podobne prace

Do góry