Ocena brak

Przęśl dwukłosowa

Autor /florida Dodano /22.02.2013

Jest to niewielki krzew z rodziny Przęślowatych (Ephedraceae), występujący w środkowejAzji, uprawiany w różnych krajach. Przęśle swoim wyglądem bardzo przypominają skrzypy.Gałęzie mają rózgowate, liście zredukowane, drobne, łuskowate. Fotosyntezę przejmują więcw dużym stopniu zielone pędy.Do celów farmaceutycznych zbiera się wierzchołki pędów pod koniec okresu wegetacyjnegoi suszy w warunkach naturalnych. Surowcem jest ziele przęśli -Herba Ephedrae, które stosujesię wyłącznie w przemyśle do otrzymywania czystego alkaloidu efedryny. Związek tenmożna uzyskać również z ziela innych gatunków przęśli, np. Ephedra equisetina Bunge i E. intermediaSchr. et Mey, rosnące w środkowej Azji.

Ziele przęśli zawiera 0,1-3,0% alkaloidów, z których najważniejsza jest efedryna. Inneskładniki nie mają większego znaczenia. Obecnie znaczną część efedryny stosowanej w lecznictwieprodukuje się syntetycznie.Efedryna działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy. W działaniu obwodowym znaczeniemają dwa mechanizmy. Pierwszy z nich wzmaga oraz przedłuża efekty wywołane przezaminy katecholowe, jak noradrenalina i adrenalina, drugi uwalnia noradrenalinę z miejsc magazynowania.Zwęża drobne naczynia krwionośne i podwyższa ciśnienie krwi, a jednocześnieobniża napięcie mięśni gładkich oskrzeli i jelit.W aptekach znajdują się następujące preparaty:Ephedrinum hydrochloricum, chlorowodorek efedryny w substancji, Ephedrinum hydrochloricum(Polfa), 0,025 g - 1 ml ampułki i tabletki. Stosuje się je w dychawicy oskrzelowej,duszności, stanach alergicznych, zaburzeniach krążenia i innych;Allergasthmin (Polfa), tabletki, zawiera efedrynę, fenazolinę, teofilinę i fenobarbital.

Służyjako lek przeciwastmatyczny, zwłaszcza na tle uczuleniowym;Astmin (Herbapol), krople, zawiera efedrynę oraz nalewki z biedrzeńca, lobelii i doględy.Stosuje się w dychawicy oskrzelowej, zwłaszcza u osób starszych;Kelastmin (Herbapol), krople, zawiera efedrynę oraz nalewki z aminka egipskiego, doględy,lobelii i biedrzeńca. Zaleca się w dychawicy oskrzelowej, głównie w okresie początkowym;Lumidrinal (Unia), tabletki, zawiera efedrynę, fenobarbital, kofeinę i antypirynę. Przyjmujesię w stanach astmatycznych, dychawicy oskrzelowej i dusznicy bolesnej;Proasthmin (Polfa), tabletki, zawiera efedrynę, teofilinę i fenobarbital. Stosuje się w dychawicyoskrzelowej, spastycznym nieżycie oskrzeli oraz rozedmie płuc.

Podobne prace

Do góry