Ocena brak

Przesadzanie roślin

Autor /Maksym44 Dodano /25.01.2012

Korzenie mają mało miejsca w doniczkach.Przesadzanie uzupełnia braki ziemi, co zapewnia roślinom pełny rozwój.

Korzenie roślin doniczkowych mają niewiele miejsca dla swego rozwoju, w przeciwieństwie do korzeni roślin ogrodowych lub dzikich, które mogą rozwijać się swobodnie. Bardzo ważne jest to, by hodować rośliny w doniczkach o odpowiednich rozmiarach i w ziemi zapewniającej niezbędne substancje odżywcze. Rośliny najlepiej jest przesadzać na wiosnę, zapewniając im w ten sposób pożywienie w okresie wzrostu.   

Termin "przesadzanie" nie oznacza tylko tego, że roślina przesadzana zostaje do doniczki o większym rozmiarze. Wiele roślin doniczkowych czuje się lepiej w doniczkach, które można uznać za małe. Tak więc czasami wymiana ziemi doniczkowej i dokładne wyczyszczenie doniczki jest zupełnie wystarczające.

Przerośnięte korzenie   

Jeśli roślina ma przerośnięte korzenie, niezbębna jest zmiana doniczki na wiekszą. Roślinę z przerośniętymi korzeniami możemy rozpoznać po tym, iż wyrastają one przez dziurkę znajdującą się w dnie doniczki lub rozwijają się ponad powierzchnią ziemi. Roślinę należy wyjąć z doniczki, by sprawdzić bryłę korzeniową i - jeśli korzenie gęsto przerastają glebę - trzeba przesadzić ją do doniczki o większych rozmiarach.  

Wyjmowanie roślin z doniczek   

Czynność ta może być brudząca, dlatego na stole i na podłodze wokół stołu dobrze jest rozścielić gazety. Wygodnie jest przesadzać za jednym razem kilka roślin. Godzinę przed przesadzaniem należy roślinę podlać, by łatwiej - bez nadmiernego naruszania struktury bryły korzeniowej - było je wyjmować z doniczki.Wyjmując z doniczki rośliny małej i średniej wielkości, przytrzymujemy ziemię dłonią tak, aby ich łodyga znajdowała się między palcami.Obracamy doniczkę do góry dnem i - jeśli to doniczka gliniana - stukamy nią o krawędz stołu, by rozluźnić ziemię. Drugą ręką ostrożnie zdejmujemy doniczkę. Natomiast w przypadku domiczek plastikowych, lekkie ściśnięcie ich boków powinno wystarczająco rozluźnić ziemię.

Roślin w wiekszych donicach często nie można odwrócić do góry dnem. Wtedy ziemię należy oddzielić od doniczki za pomocą tępo zakończonej szpachelki - doniczkę z rośliną położyć na boku i obstukać jej ścianki rączką szpachelki lub drewnianym klockiem, by poluzować w nie ziemię.Ostrożnie wyjmować roślinę, obracając doniczkę i stale ję obstukując. W przypadku dużych okazów niezbędna będzie czyjaś pomoc do przytrzymywania pnia rośliny.

PRAKTYCZNA RADA

Przesadzanie kaktusów

Wyjmowanie kolczastych kaktusów z doniczek jest nieporęczne. Aby sobie ułatwić tą czynność, złóż pasek papieru, owiń go wokół kaktusa, przytrzymując oba końce razem. Trzymagąc kaktusa owiniętego w papier w jedne ręce, drugą zdejmij doniczkę.

Czyszczenie doniczki

Bardzo ważne jest całkowite wyczyszczenie doniczki przed ponownym posadzeniem w niej rośliny. W ten sposób unikniemy przeniesienia chorób do świeżej gleby. Doniczkę należy wyszorować w ciepłej wodzie z dodatkiem odrobiny detergentu, a następnie wypłukać, Jeśli przesadzamy roślinę do doniczki glinianej, przed użyciem należy pozostawić ją do nasiąknięcia w wodzie przez jedną noc, by nie pochłaniała ona wilgoci z ziemi.  

Przygotowanie rośliny i doniczki

Umieścić kilka skorup (np. ze starej, potłuczonej doniczki lub cegły) na dnie glinianej doniczki, zakrywając dziurkę odpływową (ale nie blokując jej całkowicie). Skorupy przykryj 2,5 cm warstwą ziemi ogrodniczej. Unieś roślinę, wykrusz luźne grudki kompostu z bryły korzeniowej i rozplącz korzenie. Przesadzanie rośliny

Jeśli bryła korzeniowa jest bardzo zbita, możesz przyciąć korzenie, odrywając kolejne porcje ziemi nożem. Zapewni to miejsce dla świeżej ziemi ogrodniczej.Roślinę umieścić pionowo pośrodku doniczki, stopniowo wypełniając wolną przestrzeń wokół bryły korzeniowej świeżym, wilgotnym kompostem. Ziemię należy ciągle ugniatać kciukiem, aż sięgnie podstawy łodygi. Postukaj doniczką o blat stołu, by ziemia osiadła. Podlej roślinę i pozwól wodzie odciec.

WIERZCHNIA WARSTWA ZIEMI

Przesadzanie roślin większych rozmiarów rosnących od wielu lat w tych samych, dużych donicach, nie jest rzeczą łatwą ani zalecaną. Ale dzięki prostemu zabiegowi można dostarczyć im świeżej porcji substancji odżywczych, usuwając wierzchnią warstwę gleby w takiej donicy każdego roku na wiosnę. Używając starego widelca usuń wierzchnią (2,5-5 cm) warstwę kompostu, uważając, by nie zniszczyć systemu korzeniowego. Donicę wypełnij ponownie (do poprzedniego poziomu) świeżym, wilgotnym kompostem. Delikatnie ubij ziemię , żeby roślina się nie przechyliła.

PRAKTYCZNA RADA

Donica gliniana czy plastikowa?

Gliniana:

ciężka i stabilna - do wysokich roślin 

porowata - ziemia w niej nie będzie zbyt wilgotna 

o naturalnym wyglądzie - do tradycyjnych wnętrz

Plastikowa:

lekka - raczej się nie rozbije 

nieprzepuszczalna - podlewanie może być rzadsze 

w wielu kształtach i kolorach

Podobne prace

Do góry