Ocena brak

PRZEMYSŁ SAMOCHODOWY W POLSCE - OPIS WYBRANYCH SAMOCHODÓW

Autor /Zygfryd Dodano /29.09.2011

a) Fiat Seicento - najpopularniejszy samochód roku 1999

Podstawowym produktem polskich zakładów Fiata jest obecnie model Seicento. Produkowany od początku 1998 roku, kiedy to zastąpił model Cinquecento. Pojazd ten należy do grupy najmniejszych, popularnych samochodów nowej generacji, które gwarantują wymagane minimum poziomu bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Założenia koncepcyjne przewidywały stosowanie pojazdu głównie przez dwie osoby, w warunkach ruchu miejskiego, gdzie pojazd ten najlepiej zdaje egzamin. Jednak dość przestronne wnętrze pozwala młodszym i niezbyt zamożnym nabywcom na jego wykorzystanie w charakterze pojazdu rodzinnego.

Dla bardziej wymagających przewidziano nowoczesny pakiet wyposażenia, w którym znajdziemy zarówno dwie poduszki powietrzne, ABS, wspomaganie kierownicy, a nawet klimatyzacje. Od 1999 roku rolę podstawowego silnika Seicento przejęła nowsza jednostka 1,1 o mocy 54 KM, podczas gdy starszej konstrukcji silnik 0,9 o mocy 39 KM montowana jest już tylko w niektórych wersjach pojazdu. Większość Seicento produkowanych w Polsce przeznaczonych jest na eksport do innych krajów europejskich. Na polskim rynku cieszy się on dużym powodzeniem, zajmując bardzo dobre lokaty w statystykach sprzedaży, przed swoimi głównymi rywalami: Matizem i Tico marki Daewoo.

b) Fiat 126 - najważniejszy dla Polaków samochód mijającego wieku

Pojazd ten produkowany jest w Polsce od 1972, jeszcze do roku 1997 zajmował czołową lokatę w statystyce sprzedaży samochodów w naszym kraju. Obecnie samochód ten, z roku na rok, traci na popularności i rozważana jest decyzja o zaprzestaniu jego produkcji. Z jednej strony byłoby to słuszne, ponieważ w obecnej postaci samochód ten nie zapewnia już nie zapewnia już nawet minimum komfortu i bezpieczeństwa, natomiast z drugiej dla niektórych ludzi stanowi nadal jedyną możliwość posiadania własnego środka lokomocji.

Obecne wydanie pojazdu nieco różni się od pierwszych egzemplarzy opuszczających taśmy produkcyjne polskich fabryk Fiata w Bielsku Białej i Tychach. Wyposażony jest on nadal w 2-cylindrowy, chłodzony powietrzem silnik 0,65 l o mocy 24 KM, który pozwala na rozpędzenie pojazdu do prędkości 105 km/h. Dla Polaków mały Fiat 126 jest z pewnością jednym z najważniejszych samochodów.

Podobne prace

Do góry