Ocena brak

Przelot pospolity

Autor /Florenty909 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina wieloletnia, 15-30 cm wysokości, z łodygami często pokładającymi się, przeważnie jednak podnoszącymi się lub prosto wzniesionymi, z palowym korzeniem. Liście odziomkowe pojedyncze, długoogonkowe, w czasie kwitnienia często już zanikłe; liście łodygowe siedzące, pierzaste, z owalno-lancetowatymi odcinkami; odcinek końcowy znacznie większy od pozostałych. Kwiaty jasnożółte lub pomarańczowożół-te z koroną o długości 1-2 cm, zebrane w gęsty, główkowaty kwiatostan; kielich kosmato filcowate owłosiony, po przekwitnieniu rozdęty, 13-16 mm długości. Gatunek ten jest wybitnie wielopostaciowy i tworzy podgatunki, na przykład w piętrze alpejskim albo na wybrzeżu morskim, gdzie przelot zasiedla nadbrzeżne wydmy piaszczyste (ssp. maritima).

Siedlisko: Suche łąki, słoneczne zbocza, murawy, kamieniołomy, przydroża, ugory, przeważnie na glebach wapiennych; do wysokości 3000 m n.p.m.

Rozmieszczenie: Prawie cała Europa. W Polsce rozpowszechniowy w południowej części kraju, występowanie na północy niepewne.

Okres kwitnienia: Od maja do września; W Polsce - do września.

Substancje zawarte w roślinie: Saponina garbnikowa; barwniki: antocjan i inne.  

Zastosowanie i działanie: Zewnętrznie - do leczenia ran; wewnętrznie - jako środek oczyszczający krew.

Przyrządzanie i stosowanie: Kwiaty (Flores Anthylli): 1 LH jako napar, 1 LS jako napar do okładów i płukania, szczególnie dobry jest świeży sok; spagyrik.

Termin zbioru: Od czerwca do sierpnia.

Podobne prace

Do góry