Ocena brak

„Przedwiośnie” pytaniem o przyszłość Polski

Autor /Adam555 Dodano /06.05.2011

Przedwiośnie” jest utworem charakterze publicystycznym.Autor zajmuje się ówczesnymi problemami Polski:nierównoscia spoleczna,zacofaniem cywilizacyjnym kraju,problemami mniejszosci narodowych,brakiem oświaty itp.Analizuje on drogi rozwo- jowe prowadzące Polskę do lepszej przyszłości. Tymi drogami są rewolucja społeczna, techniczna i systematyczne ale radykalne reformy prowadzone odgórnie przez rzad.Do rewolucji społecznej ustosunkowal się negatywnie.Grozi ona wprawdzie Polsce ale należy jej za wszelka cenę uniknac.Jest tak potężną siłą niszczycielska, ze oprowadziłaby w Polsce do katastrofalnych strat, nie do odrobienia przez następne pokolenia.

Wizje rewolucji technicznej przekazał Zeromski w opowiadaniu Seweryna Baryki o szklanych domach. Genialny wynalazek przeobraził w tej baśni Polskę w kraj szczęśliwy i bogaty.Tanie szkło wynalezione i produkowane przez kuzyna Barykow rozwiązało wszystkie problemy stajace przed mlodym panstwem.Polska wieś stała się szczesliwa i bogata.Chlopi mieszkali w sterylnie czystych domach co wyeliminowało choroby i epidemie.

O basniowosci ojcowskiego opisu przekonał się Cezary już w pierwszym przygranicznym miasteczku.Bylo ono nad wyraz nędzne i niechlujne,straszyło obdrapanymi murami. Legenda o szklanych domach jest tylko wyrazem epoki, która wierzyła w rewolucje techniczna i szczęście ogółu przez nią zagwarantowane.

Trzecia możliwością rozwojowa analizowana w „Przedwiośniu” to program reform zaprojektowany przez ówczesny rząd dla Polakow.Przedstawiony jest on w dyskusji Cezarego z Gajowcem.Zeromski zarzuca mu polowicznosc i nieskutecznosc.Nie zgadza się z przygotowywana reforma rolna : wykupem ziemii przez państwo i odsprzedaza na dogodnych warunkach chlopom.Krytykuje również politykę państwa wobec mniejszości narodowych. Zarzuca rządzącym bierność, nieliczenie się z czasem, brak odwagi w podejmowaniu ważnych dla narodu decyzji.

W „Przedwiośniu” nie ma recept na uzdrowienie Polski. Utwór jest głosem w dyskusji o przyszłość Polski.W intencji Zeromskiego miął być to pierwszy głos prowokujący innych do refleksji nad przyszłoscia państwa i narodu.Pisarz negatywnie oceniając sytuacje Polski nie jest pesymista. Świadczy o tym tytuł utworu, sugerujący ze Polska jest w okresię przedwiośnia, pory roku brzydkiej, chłodnej ale zwiastującej wiosnę z jej gwałtownym wybuchem życia i rozwojem przyrody.

Do góry