Ocena brak

Przedstaw najczęściej występujące zaburzenia funkcjonowania tarczycy

Autor /Gilbert Dodano /30.08.2011

Niedoczynność tarczycy wynika z różnych przyczyn. Może być wrodzona, związana z niedorozwojem lub całkowitym brakiem tarczycy, wrodzonymi błędami syntezy hormonów tarczycy lub podwzgórzowo-przysadkową niedoczynności tarczycy (niedobór lub brak TSH). Niedoczynność nabyta może być skutkiem np. autoimmunizacyjnych chorób tarczycy, endemicznego niedoboru jodu.

Konsekwencją niedoboru hormonów tarczycy u niemowląt jest znacznie opóźnienie rozwoju i dojrzewania zarówno somatycznego, jak i psychicznego. W późniejszym wieku występuje opóźnione ząbkowanie, obniżone tempo wzrastania i pokwitania, spadek intensywności przemiany materii, spowolnienie, senność, zmniejszenie aktywności intelektualnej, powiększenie tarczycy i wole.

Choroba Gravesa-Basedowa zwana, też młodzieńczą nadczynnością tarczycy, charakteryzuje się przyspieszeniem procesów metabolicznych we wszystkich tkankach. Jest to wynikiem nadprodukcji hormonów tarczycy, najczęściej na skutek autoimmunizacji tarczycy. U niemowląt i małych dzieci zdarza się to bardzo rzadko, częściej w wieku przedszkolnym i szkolnym a największa liczba przypadków dotyczy okresu dojrzewania.

Choroba ta występuje 3-5 razy częściej u płci żeńskiej niż męskiej; jest uwarunkowana genetycznie, ale czynnikiem przyspieszającym jej rozwój może być silny stres emocjonalny. Może on być przyczyną spadku odporności na inwazję wirusów i bakterii lub ograniczają kontroli immunologicznej, wskutek czego dochodzi do reakcji limfocytów T z antygenem w tarczycy i do wyzwolenia komórkowej odpowiedzi immunologicznej. Pierwsze objawy choroby Gravesa-Basedowa to nerwowość i chwiejność emocjonalna, męczliwość, pogorszenie uwagi, co wyraża się często pogorszeniem wyników w nauce. Mimo dużego łaknienia następuje spadek masy ciała. DO innych objawów należą: potliwość, drżenie mięśniowe, zła tolerancja ciepła, zwiększenie skurczowego ciśnienia tętniczego krwi, wytrzeszcz gałek ocznych, przyspieszenie wzrastania i dojrzewania kostnego, powiększenie tarczycy.

Podobne prace

Do góry