Ocena brak

PRZECHOWYWANIE INFORMACJI W PAMIĘCI - ROZŁOŻENIE POWTÓRZEŃ W ŚRODOWISKU

Autor /Ziemek Dodano /29.06.2011

- Badania Andersona i Schoolera –funkcja przechowywania w pamięci odzwierciedla funkcję przechowywania w środowisku. (wcześniej opisane)

* Elementy, które wystąpiły dwukrotnie blisko, miały wyższe prawdopodobieństwo ponownego pojawienia się po krótkim odstępie czasu niż te, które pojawiły się daleko od siebie.

* Efekt rozłożenia powtórzeń w odniesieniu do pamięci czł zdaje się odzwierciedlać efekt rozłożenia powtórzeń w środowisku.

* Pamięć identyfikuje skomasowane elementy i czyni je niedostępnymi, gdy jest mało prawdopodobne, aby pojawiły się ponownie.

- Pamięć ludzka wydaje się być systemem produkującym prawie optymalne wnioskowanie statystyczne

- Istnieje zależność pomiędzy wzorcem pojawiania się określonego elementu w przeszłości i prawdopodobieństwem pojawienia się go w aktualnej sytuacji. Pamięć zdaje się być przystosowana do tych wzorców i dostosowuje do nich siłę śladów pamięciowych. Najsilniejsze ślady pamięciowe są tymi, kt wydają się najpotrzebniejsze.

- Widoczna optymalność nie oznacza, że system jest zaangażowany w świadome wnioskowanie statystyczne. Również procesy uczenia się asocjacyjnego mogą wykazywać te właściwości optymalności statystycznej.

- Pamięć wykorzystuje wzorzec uprzedniego pojawiania się zdarzeń dla wnioskowania, które elementy mogą być aktualnie bardziej użyteczne.

Do góry