Ocena brak

Przebieg przełyku

Autor /laetitia Dodano /06.01.2012

Na swymi długim przebiegu ku dołowi przełyk odpowiada kręgosłupowi; nie znaczy to, żeby miał przylegać do niego i zachowywać ściśle jego kierunek. Zarówno w płaszczyźnie czołowej, jak przede wszystkim w płaszczyźnie strzałkowej wykazuje pewne wygięcia.

Patrząc od przodu dostrzegamy, że część szyjna i odcinek górny części piersiowej przebiegają bardziej po stronie lewej niż prawej od linii pośrodkowej,. tak że lewy brzeg przełyku wystaje spoza tchawicy. Na poziomie 4 kręgu piersiowego, w miejscu gdzie łuk aorty przylega do przełyku od strony lewej, przełyk zajmuje położenie pośrodkpwe, po czym począwszy od 6 kręgu piersiowego znowu zbacza skośnie na lewo. Prawie poprzecznie z prawa na lewo biegnie część brzuszna przełyku.

Część szyjna przełyku, podobnie jak gardło, przylega do kręgosłupa, złączona z nim luźną, przesuwalną tkanką łączną. Począwszy od wysokości 1 lub 2 kręgu piersiowego przełyk zaczyna stopniowo odsuwać się od kręgosłupa do przodu, jak to obserwujemy na obrazie rentgenowskim w widoku z boku; nad przeponą odległość od kręgosłupa wynosi kilka centymetrów. W związku z tym część piersiowa przełyku przybiera kształt płaskiego łuku wklęsłością skierowanego do przodu (tabl. 4). Stosunki na zwłokach nie pokrywają się ze stosunkami na żywym, gdyż po śmierci napięcie mieśniówki ustaje i przełyk pod wpływem ciążących na nim narządów opada na kręgosłup.

Podobne prace

Do góry