Ocena brak

Prowadzenie ćwiczeń w wodzie z małymi dziećmi

Autor /kulka Dodano /19.12.2013

Małe dzieci lubią wodę i chętnie w niej przebywają. Prowadzenie ćwiczeń nie natrafia na trudności, jeżeli dziecko jest oswojone z wodą i ma pełne zaufanie do prowadzącego ćwiczenia. Dlatego też do ćwiczeń ścisłych przystępujemy dopiero wtedy, gdy dziecko zachowuje się w wodzie zupełnie swobodnie. Używając zabawki przy ćwiczeniach w wodzie wzbudza się zainteresowanie dziecka, przez co osiąga się jego współpracę i czynny udział w ćwiczeniach.

Ćwiczenia z dziećmi, tak jak z dorosłymi, można prowadzić na ławeczce, pływakach drewnianych, taśmach lub gumowym kole czy poduszce.

Dla dzieci, szczególnie z niedowładami spastycz-nymi i dla dzieci szczupłych, stosujemy temperaturę wody trochę wyższą mż dla dorosłych, 34-3%°C. Czas trwania ćwiczeń uzależnia się od samopoczucia dziecka, stopnia jego zmęczenia i ochłodzenia. Przeciętnie dziecko nie powinno przebywać w wodzie dłużej niż 20-30 min.

Nauka chodzenia w wodzie napotyka mniejsze trudności niż w warunkach zwykłych, w sali gimnastycznej czy w pokoju. Na skutek odciążenia, które daje woda, oraz znacznie zmniejszonego tarcia i oporu podłoża do wykroku i chodzenia potrzebna 

jest nieduża siła. Przy chodzeniu dziecko powinno być przynajmniej do pasa zanurzone w wodzie. Drążki położone wzdłuż wanny, poręcze czy transporter w basenie ułatwiają naukę chodzenia.

 

Podobne prace

Do góry