Ocena brak

PROCES POKOJOWY NA BLISKIM WSCHODZIE.

Autor /tadeusz Dodano /27.03.2011

Bliski Wschód to region, gdzie po zakończeniu II wojny światowej nie ma stabilnego pokoju. Co jakiś czas wybuchają wojny między Izraelem a jego arabskimi sąsiadami. Obie strony konfliktu doszły już do przekonania , że metody zbrojne nic nie dadzą i trzeba znaleźć jakieś rozwiązanie pokojowe za pomocą ustępstw i porozumienia .zaczęto od unormowania stosunków Izrael - Egipt (są dziś przykładem dla innych państw ).Jordania także znormalizowała swe stosunki z zachodnimi sąsiadami.

Izra el- Palestyna- tu obie strony uznały się za partnerów do rokowań. Co jest już dużym sukcesem. Palestyńczycy chcą utworzyć własne niepodległe państwo.

PRZESZKODY, KTÓRE MUSZĄ POKONAĆ ( ROZWIĄZAĆ PROBLEM ):

1.siły ekstremistyczne chcą rozwiązywać problemy za pomocą przemocy i likwidacji drugiej strony ,natomiast siły realistyczne poszukują rozwiązań metodą kompromisu.

2.przeprowadzenie wolnych wyborów do Palestyńskiego Zgromadzenia Narodowego.

3.podział wód rzeki Jordan.

4.uwolnienie około 5 tyś .Palestyńczyków z więzień izraelskich itp.

ODNIESIONE SUKCESY :

1.Waszyngton 13.09.1993 -podpisano porozumienie. Izrael zgodził się na utworzenie Autonomii Palestyńskiej, która obejmuje strefę Gazy i Jerycho na Zachodnim Brzegu Jordanu ( architektami tego porozumienia byli. Rabin, Sz. Peres i J.A. Arafat dostali za nie pokojowa Nagrodę Nobla w 1994r.)

2. Kair 4.05.1994r. porozumienie o ograniczeniu autonomii palestyńskiej. Autonomia rozszerzyła się na cały zachodni Brzeg Jordanu .Armia izraelska wycofała się z 7 miast Zach. Brzegu Jordanu i uwolniono 2500 więźniów palestyńskich.

3.12.1996r. przeprowadzono wybory do Rady Autonomii Palestyńskiej. Zwycięstwo odnieśli J .Arafata.Prezydentem zostaje J. Arafata ( 88,1% głosów ).

Ważne jest anulowanie artykułu drugiego Karty Palestyńskiej OWP ( jest tam mowa o dążeniu do zniszczenia państwa żydowskiego) anulowania chce Palestyna, a dokonać tego maże Palestyńska Rada Narodowa -parlament -.Dalsze rokowania mają przynieść traktat pokojowy, który reguluje ostatecznie charakter palestyńskiej państwowości. Przez ten czas Izrael zostanie okupantem na większej części Zachodniego Brzegu Jordanu, a wszystkie zarządzania i ustawy Rady Autonomii będą wymagały akceptacji rządu izraelskiego.Premier Izraela - Szymon Peres - był zwolennikiem pokoju i kompromisów, jednak wybory wygrała prawica i premierem został Natanach , co zamroziło proces rokowań i porozumień.Ważne jest osiągnięcie pokoju pomiędzy Syrią a Izraelem (Izrael okupuje rejon Wzgórza Golan).Dominuje tu hasło "ziemia za pokuj", co oznacza konieczność zwrotu Syrii Wzgórza Golan ( zamieszkuje je 15 tyś.

Druzów i ok.13 tys. osadników żydowskich) Obecnie rejon Wzgórza Golan jest nadzorowane przez oddział ONZ. Ważną sprawą bezpieczeństwo źródeł i dopływu wody do Jeziora Tyberiadzkiego i dalej do Jordanu( woda w tym regionie to sprawa przeżycia ) USA cały czas patronuje wszelkim rozmowa pokojowym w tym regionie i doprowadzeniu do uznania Izraela przez arabskich sąsiadów.Pozostaje jeszcze do rozwiązania normalizacja stosunków Izraela z Libanem. Izrael zajmuje pas zieleni libańskiej tworząc tzw. strefę bezpieczeństwa ( chroni przed atakami ekstremistycznych fundamentalistów z terytorium Libanu ). Pokuj z Syria może byc kluczem do normalizacji stosunków na linii Liban - Izrael.

Podobne prace

Do góry