Ocena brak

PROCES KSZTAŁTOWANIA SIĘ ZACHODNIEJ HEMISFERY (AMERYKA ŁACIŃSKA I ANGLOSASKA) - EKSPANSJA TERYTORIALNA USA

Autor /Edzio Dodano /10.06.2011

  1. Teksas – początkowo stanowił część meksykańskiej koloni Hiszpanii. 15.09.1829 r. meksykański prezydent Vincente Guerrero zniósł niewolnictwo na całym obszarze Meksyku, czemu amerykańscy kolonialiści nie chcieli się podporządkować. Pierwsza rewolta Edwarda (1825) została szybko stłumiona. Ogłoszenie niepodległości Teksasu w 1836 r. rozpoczęło otwarty konflikt. Armia meksykańska (dowódca – prezydent Santa Anna) pokonała kolonistów pod Alamo 06.03.1836 r., jednak koloniści rozbijają armię meksykańską pod San Jancinto 21.04.1836 r. Teksas uzyskuje niepodległość. Włączenie teksasu do USA nastąpiło w październiku 1845 r. (prezydent Jon Tyler zaproponował Teksasowi przyłączenie do Unii, co zostało z zadowoleniem przyjęte).

  2. Oregon – USA chciało zakończenia tzw. „wspólnej okupacji” (wspólne zarządzanie Oregonem USA i Wlk. Brytanii). Pojawi się hasło „Boskiego Przeznaczenia” tzw Manifest Destiny, czyli artykuł O'Sullivana, w którym stwierdza, że tytuł USA do Oregonu leży „w naszym boskim przeznaczeniu do rozprzestrzeniania się i zajęcia całego kontynentu, który Opatrzność nam ofiarowała” (doktryna „Boskiego Przeznaczenia” – hasło głoszące, że misją narodu amerykańskiego jest opanowanie terytorium między Atlantykiem i Pacyfikiem). Kompromis między USA i Wlk. Brytanią był następujący: granica wzdłuż 49º równoleżnika z pozostawieniem wyspy Vancouver po stronie brytyjskiej. 15.06.1846 r. amerykański sekretarz stanu James Buchanan i brytyjski ambasador w Waszyngtonie Richard Pakenham podpisali traktat Oregonu.

  3. Meksyk – USA chciało przejęcia Kalifornii, na co nie chciał przystać Meksyk. USA wypowiedziało wojnę Meksykowi 11 i 12 maja 1846 r. Amerykanie pod dowództwem Winfielda Scotta w 1847 r. zdobyły Veracruz i postępowały w kierunku miasta Meksyk, które zostało zdobyte tego samego roku. Traktat pokojowy został podpisany 02.021848 r. w Hidalgo. Do USA trafiły tereny, na których później stworzono stany Nowy Meksyk, Nevada, Utah, Kalifornia oraz częściowo Kolorado i …………., potwierdzono aneksję Teksasu (granica Rio Grande) w zamian za co Stany Zjednoczone miały zapłacić ……… mln dolarów. Kilka lat później przedstawiciel USA James Gadsden kupił pozostałą przy Meksyku część stanów Arizona i Nowy Meksyk za 10 mln dolarów. Regulował to traktat z grudnia 1853 r., który dawał też Amerykanom prawo do tranzytu przez Przesmyk Tehuantepec

  4. Alaskarząd rosyjski postanowił sprzedać Alaskę, co zostało oficjalnie udokumentowane traktatem z 30.03.1867 r. Alaska została sprzedana USA za 7,2 mln dolarów.

Do góry