Ocena brak

Problemy dermatologiczne okresu noworodkowego

Autor /reva Dodano /23.06.2014

Zdrowy noworodek ma skórę różową, z zachowaną sprężystością i dobrze rozwiniętą tkanką podskórną.

W pierwszych dobach życia często obserwuje się rumień toksyczny noworodków - są to zmiany grudkowe, na rumieniowym podłożu, ustępujące samoistnie w ciągu kilku dni. Jest to łagodna zmiana, niewymagająca leczenia.

Pierwsze doby życia to także czas intensywnej pielęgnacji pępka, mającej na celu osuszenie kikuta pępowiny tak, by łatwo oddzieli! się u podstawy. Zaczerwienienie, obrzmienie i ropienie pępka wymaga leczenia miejscowego, a niekiedy także antybiotykoterapii. Ropiejący pępek może stanowić źródło zakażenia uogólnionego. Miejscowe ropnie mogą wystąpić na skórze całego ciała. Częste są ropnie przypaznokciowe, tworzące się czasem po nieudanych próbach obcinania paznokci u noworodka.

Toksyny gronkowcowe mogą powodować oddzielanie się naskórka na dużej powierzchni. Każda pęcherzowa zmiana na skórze noworodka budzi podejrzenie infekcji gronkowcowej. Pęcherzyca to zakażenie gronkowcem złocistym, łatwo szerzące się wśród dzieci, wymagające podania antybiotyku i izolacji pacjenta.

Na skórze obserwujemy naczyniaki płaskie (w poziomie skóry) i jamiste (powyżej poziomu skóry), przebarwienia i odbarwienia, skórę marmur-kowaną (miejscami różową, miejscami bledszą), gdy dziecku jest chłodno lub ma zaburzenia krążenia obwodowego. Do poważnych problemów należą wrodzona rybia łuska, czy ubytki skórne zlokalizowane np. na głowie.

 

Podobne prace

Do góry