Ocena brak

Priony - CHOROBY PRIONOWE

Autor /BoB77 Dodano /12.10.2011

Wszystkie choroby prionowe objawiają się podobnie, zaburzeniami koordynacji i otępieniem oraz nieuchronnie prowadzą do śmierci. Jak dotąd poznano najlepiej chorobę występującą u owiec i kóz określaną jako scrapie. Zaatakowane zwierzęta wykazują utratę koordynacji ruchowej a w ostatniej fazie zupełną utratę możliwości poruszania się. Ponadto objawia się ona nadmierną pobudliwością i tak intensywnym swędzeniem skóry, iż zakażone zwierzęta ocierając się o różne przedmioty wyrywają sobie sierść. Opisano również wyniszczającą chorobę łosi i jeleni oraz gąbczastą encefalopatię kotów i bydła. Ta ostatnia wywołała właśnie takie emocje związane z możliwością zakażenia się ludzi spożywających wołowinę pochodzącą z chorych zwierząt.

Choroba Creutzfeldta - Jacoba jest najbardziej znaną chorobą prionową występującą u ludzi. Objawia się otępieniem i utratą koordynacji ruchów. Zwykle ma podłoże genetyczne, zdarzają się jednak przypadki zakażenia drogą interwencji medycznej, np. podczas implantacji rogówki czy iniekcji hormonu wzrostu pochodzącego z ludzkich przysadek. Okres rozwijania się choroby może trwać od miesiąca do dziesięciu lat ale zwykle nie przekracza roku. Występuje około jednego przypadku na milion osób.

Syndrom Gerstmanna - Strausslera - Scheinkera ma podobne objawy a pojawia się na skutek odziedziczenia mutacji w genie ludzkiego białka cPrP. Jak dotąd zidentyfikowano około pięćdziesięciu rodzin z wieloma przypadkami zachorowań.

Śmiertelna rodzinna bezsenność objawia się poważnymi kłopotami w zasypianiu, zaburzeniami autonomicznego układu nerwowego a następnie otępieniem i bezsennością. Jak na razie zidentyfikowano wiele przypadków w obrębie dziewięciu rodzin.

Kuru to choroba występująca wyłącznie na terenie Papui - Nowej Gwinei gdzie przed 1957 rokiem stwierdzono 2600 przypadków. Tak szerokie występowanie było związane ze swoistym zwyczajem tamtejszych plemion Fore, które oddawały cześć swoim zmarłym zjadając ich mózgi. Kanibalizm został tam prawnie zakazany w 1958 roku i od tamtej pory nastąpił gwałtowny spadek zachorowań.

Podobne prace

Do góry