Ocena brak

Prawoślaz lekarski

Autor /Olaf555 Dodano /16.01.2012

Wygląd: Roślina wieloletnia, 60-150 cm wysokości, z łodygą gęsto owłosioną filcowatymi kosmka-mi. Liście 3-5-klapo-we, górne raczej trój-kątnojajowate i tylko słabo 3-5-wrębne, na brzegu nieregularnie karbowane; po obu stronach szarozielone i aksamitnie owłosione. Kwiaty białe, czerwonawe lub czerwonofioletowe, 3-5 cm szerokości, w skąpokwiatowych gronach, wyrastających w pachwinach liści, z 5-9 zrośniętymi u nasady listkami kielicha.

Środowisko: Rowy, wilgotne tąki, przede wszystkim na glebach zasolonych (roślina będąca wskaźnikiem zasolenia).  

Rozmieszczenie: Głównie Europa Południowa i Południowo-Wschodnia, na wybrzeżach Europy Wschodniej, na południowych wybrzeżach Anglii, Irlandii i Szwecji oraz sporadycznie także w Europie Środkowej. W Polsce rzadko na niżu.

Okres kwitnienia: Od lipca do września; w Polsce-do sierpnia.

Substancje zawarte w roślinie: Śluz (10-20%), olejek eteryczny i tłusty olej, pektyna, fitosteryna, asparagina, lecytyna, garbniki oraz kwas jabłkowy.

Zastosowanie i działanie: Dzięki zawartości śluzu jest środkiem łagodzącym przy kaszlu, nadającym się także do płukania gardła; ochrona błony śluzowej przy podrażnieniach żołądka (w działaniu przypomina płucnicę).

Przyrządzanie i stosowanie: Korzeń (RadixAI-thaeae): 1-2 LH jako zimny wyciąg; liście i kwiaty (Folia et Flores Althaeae): 1 LH-1 LS jako wywar (także do płukania gardła). WLH: Althaeae (świeży korzeń). Aby uzyskać śluz, zalecane jest przygotowanie zimnego wyciągu. Aptekarze przygotowują także syrop z prawoślazu.

Termin zbioru: Od marca do kwietnia.

Podobne prace

Do góry