Ocena brak

Praca w nocy, niedziele i święta

Autor /Faust Dodano /07.12.2011

Dodatek za prace nocna to nadgodziny 100 % + dodatki nocne 20 %. Szczególny ekwiwalent jest przewidziany za prace w niedziele i dzień dodatkowo wolny od pracy. Pracownikowi zatrudnionemu w niedziele pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy w tygodniu.

Jeśli praca była świadczona w dzień świąteczny, pracodawca może (a wiec nie musi) udzielić dnia wolnego w zamian za ten dzien. Obowiązek udzielenia pracownikowi dnia wolnego w zamian za prace w niedziele nie zależy od liczby przepracowanych godzin w niedziele. Nawet, jeśli pracownik przepracował w tym dniu tylko 4 godziny, pracodawca jest zobowiązany udzielić mu całego wolnego dnia od pracy w tygodniu. Ze względów ochronnych przez dodatkowy dzień wolny od pracy rozumieć należy nie tyle dzien kalendarzowy ile kolejne 24 godziny przypadające po zakończeniu doby pracowniczej.

Wprowadza się przy tym zasadę, według której w razie niewykorzystania przez pracownika dodatkowego dnia wolnego od pracy (z przyczyn leżących poza pracodawca) nie przysluguje w zamian inny dzień wolny od pracy, ani dodatkowe wynagrodzenie. Pracownikowi, który na polecenie pracodawcy wykonał prace w dniu dla niego dodatkowo wolnym od pracy przysluguje w zamian dzień wolny w innym terminie.

Podobne prace

Do góry