Ocena brak

Powojnik górski

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Powojnik górski pochodzi z Himalajów i czasem osiąga ponad 10 m wysokości! Na czas zimy zrzuca liście. Kwitnie na biało w maju i czerwcu. Średnica kwiatów wynosi 4-5 cm. Większe kwiaty (średnica do 9 cm) ma odmiana C.montana grandiflora, a C.montana rubens kwitnie na różowo. Podobnie jak inne powojniki, także ten może być sadzony przy ścianie domu, gdzie będzie jego niewątpliwą ozdobą. Trzeba jednak pamiętać, że w czasie surowych zim roślina może obumrzeć i trzeba będzie poczekać, zanim nowe pędy osiągną pożądane rozmiary. Niektóre gatunki powojników nadają się na kwiat cięty, możemy więc spróbować i w ten sposób wykorzystać powojniki górskie. W tym celu sadzimy je do doniczek i umieszczamy w szklarni w temperaturze nie wyższej niż 15°C. Rośliny zakwitną w kwietniu i maju, a potem być może jeszcze we wrześniu. Kwiaty cięte wytrzymają w wazonie około dwóch tygodni.

Sadzonki powojnika sporządzamy z pędów półzdrewniałych. Wysadzamy je na wiosnę lub jesienią. Rośliny umieszczamy w dołku o średnicy ok. 45 cm. Powojniki sadzimy co najmniej 30 cm od murków lub innych roślin, aby ich korzenie mogły się równomiernie rozrastać.

Powojniki moga rosnąć zarówno w miejscach słonecznych, jak i ocienionych. Nie tolerują jednak zbyt głębokiego cienia. Natomiast na stanowiskach słonecznych rośliny będą piękniej kwitły.

Rośliny wymagają regularnego podlewania po zasadzeniu, aż do czasu ich ukorzenienia.

Preferują podłoże o dobrej przepuszczalności i zatrzymujące wilgoć. Glebę gliniastą warto uzupełnić żwirkiem ogrodniczym, a piaszczystą - rozłożoną materią organiczną.

Młode rośliny są wrażliwe na mróz.

Każdej wiosny ściółkujemy ziemię wokół powojnika dobrze rozłożoną materią organiczną, uważając by nie przykryć pędów. Roślinę przycinamy po przekwitnięciu, usuwamy też uschłe pędy. W celu odmłodzenia powojnika przycinamy go co 5 lat do połowy wysokości.

Rozmnażamy wczesnym latem z sadzonek zielnych lub później - z półzdrewniałych. Powojniki można też rozmnażać z nasion, lecz nie zawsze się to udaje.

Odmiany:

'Elizabeth' - bladoróżowe kwiaty o delikatnym zapachu;

'Tetrarose' - różowe kwiaty.

Roślinom zagraża choroba powojników, która objawia się ich zamieraniem. Zapobiegawczo sadzimy powojniki na ziemi zdrenowanej i obcinamy pierwsze wiosenne pędy.

Podobne prace

Do góry