Ocena brak

Powięź poprzeczna brzucha

Autor /marisaberger Dodano /05.01.2012

Powierzchnia tylna m. poprzecznego brzucha i jego przedniego rozcięgna jest pokryta powięzią poprzeczną {fascia transversalis), która znajduje się między nim a otrzewną. Od kresy łukowatej aż do miednicy powięź ta przylega bezpośrednio do m. prostego brzucha ; w okolicy pępka jest mocniejsza (fascia umbilicalis), ku górze jako cienka błona przedłuża się w warstwę tkanki łącznej podotrzewnowej przepony; z tyłu przechodzi w powięź m. czworobocznego lędźwi (fascia lumbalis) i na m. lędźwiowy większy. Ku dołowi przyczepia się do grzebienia biodrowego, więzadła pachwinowego i łączy się z powięzią biodrową.

Mniej więcej w połowie długości więzadła pachwinowego i nieco nad nim wysyła ona poza jamę brzuszną przez kanał pachwinowy palcowatą wypustkę, wyrostek pochwowy (processus uaginalis fasciae transuersalis). U mężczyzny sięga ona do moszny i wytwarza dokoła jądra oraz powrózka nasiennego powięź nasienną wewnętrzną (fascia spermaticci ijiteima.), której zewnętrzna powierzchnia jest pokryta dźwigaczem jądra. U kobiety podobna osłonka, choć słabiej rozwinięta, obejmuje więzadło obłe macicy. Wejście do powyższej wypustki, które stanowi otwór wewnętrzny kanału pachwinowego i znajduje się bezpośrednio pod otrzewną, nosi nazwę pierścienia pachwinowego głębokiego (annulus inguiiialis profundus). Brzeg przyśrodkowy pierścienia jest ostro odgraniczony więzadłem międzydołkowym; wzdłuż niego biegną ku górze naczynia nabrzuszne dolne.

Powyżej więzadła pachwinowego powięź poprzeczna w dwóch miejscach jest szczególnie wzmocniona pasmami ścięgnistymi, między którymi jest znowu cieńsza.

Podobne prace

Do góry