Ocena brak

POSTĘPOWANIE PODATKOWE

Autor /Zenobiusz Dodano /09.12.2011

Z punktu widzenia realizacji celu postępowania podatkowego procedury samo wymiaru stają się równorzędne postępowaniu podatkowemu wywołują takie same skutki. Wymiar zobowiązania podatkowego jest współcześnie dokonywany przez podatnika lub płatnika którzy w celu konkretyzacji zobowiązania muszą dokonać czynności wykładni prawa podatkowego i uzyskać rezultat w postaci powinności zapłaty skonkretyzowanego zobowiązania podatkowego.

W prawie podatkowym rezultat taki uzyskuje się także przez nałożenie na podatnika obowiązku samowymiaru zobowiązania podatkowego inaczej mówiąc do złożenia deklaracji podatkowej która podobnie jak decyzja jest podstawą egzekucji ustala nadpłatę prawo odliczenia lub zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych i opłacie skarbowej uprawnienia wynikające ze straty w podatkach dochodowych.

Postępowanie podatkowe pełni w stosunku do samowymiaru funkcję

1) Kontrolną -> ponieważ jest sposobem korekty samowymiaru

2) zastępczą jeżeli podatnik nie wykonał swoich obowiązków w zakresie samowymiaru.

Nazwa pos pod w ordynacji podatkowej jest przypisana procedurom prowadzącym ostatecznie do wydania decyzji i postanowień oraz nadzwyczajnym trybom postępowania podatkowego jest to odpowiednik modelu ogólnego postępowania adm które rozpoczyna się wszczęciem postępowania a kończy wydaniem decyzji lub postanowienia.

Podobne prace

Do góry