Ocena brak

Pośrednie i bezpośrednie przyczyny wybuchu wojny koreańskiej

Autor /Patryk0909 Dodano /06.01.2012

-w sierpniu 1945r. Korea okupowana dotąd przez Japonię została w części północnej wyzwolona przez wojska radzieckie, a w części południowej przez amerykańskie. Linia ustalona 2 września 1945r. przebiegała wzdłuż 38 równoleżnika. Zgodnie z uchwałami moskiewskimi z grudnia 1945r. w krótkim czasie miał być utworzony w Korei tymczasowy rząd demokratyczny, zaś wojska radzieckie i amerykańskie wycofane. Powołana w tym celu komisja radziecko-amerykańska przestała działać z powodu narastających sprzeczności w sprawie przyszłego ustroju i charakteru rządu Korei,

-w maju 1948r. pod nadzorem Komisji Tymczasowej utworzonej przez ONZ, w Korei Południowej odbyły się wybory, w których zwyciężyło ugrupowanie pod przewodnictwem Li Syng-mana. Zaś w Korei Północnej wybory odbyły się w sierpniu 1948r. bez nadzoru Komisji, zapewniając zwycięstwo Kim Ir Senowi popieranemu przez ZSRR. W tej sytuacji ONZ pod wpływem Stanów Zjednoczonych uchwaliło rezolucję w grudniu 1948r. uznającą rząd Ling Syng-mana za jedyny legalny rząd Korei. – przyczyna bezpośrednia.

-W 1949r. z terenów obu państw koreańskich wycofały się wojska radzieckie i amerykańskie, pozostawiając tam jednakże grupy doradców wojskowych.

-Kim Ir Sen dzięki poparciu ZSRR i pomocy militarnej oraz ekonomicznej od Stalina rósł w siłę(w 1950r. Korea Północna posiadała armię liczącą 89 tys. żołnierzy armii regularnej, 18.600 funkcjonariuszy straży granicznej oraz 23 tys. żołnierzy w trzech dywizjach rezerwowych.

Podobne prace

Do góry