Ocena brak

Posocznica meningokokowa

Autor /podlewaczka Dodano /15.02.2013

Obraz kliniczny. Początek choroby jest nagły, podobny do opisanego w nagminnym zapaleniu opon, z tym że zespół oponowy może być także obecny lub może go nie być. Typowe dla posocznicy meningokokowej są bóle (arthralgiae), dotyczące zwykle jednego lub niewielu stawów, wysypki na skórze i błonach śluzowych o charakterze grudek, plamek, a najczęściej wybroczyn i podbiegnięć krwawych, na tułowiu i kończynach. Przebieg gorączki może być różny — od gorączki ciągłej do przepuszczającej i nieregularnej. Niektórzy podkreślają, że częstym objawem jest bolesność podeszwowych powierzchni stóp bez cech miejscowego zapalenia. Posocznica może przebiegać w postaci piorunującej — zespołu Waterhouse-Friderichsena (purpura fulminans meningococcica), i jakkolwiek może dotyczyć każdego wieku, najczęściej zdarza się u dzieci do lat 5. Gwałtowność występowania objawów, a zwłaszcza szybkość pojawiania się podbiegnięć i plam krwotocznych są charakterystyczne. Szybko również dochodzi do objawów wstrząsu, najczęściej w jego odmianie ciepłej.

Rokowanie. Jest bardzo poważne, już w ciągu kilku-kilkunastu godzin może dojść do zejścia śmiertelnego. Objawom krwotocznym towarzyszą objawy zakrzepowe z często powstającymi obszarami martwiczymi w różnych tkankach, m.in. w nadnerczach, z wtórną ich ostrą niewydolnością. Takie umiejscowienie nie stanowi jednak reguły, jak do niedawna przypuszczano.

Rozpoznanie. Opiera się na cechach klinicznych posocznicy z uwzględnieniem opisanych powyżej objawów szczególnych. Potwierdzeniem jest wyhodowanie meningokoków z krwi, a w niektórych przypadkach także ze zmian skórnych.

Rozpoznanie różnicowe. Obejmuje ono inne posocznice, ostre bakteryjne zapalenie wsier-dzia, gorączkę reumatyczną, riketsjozy, leptospirozy, rumień wielopostaciowy wysiękowy, zespół Lyella, chorobę Schonleina-Heno-cha i inne choroby gorączkowe z objawami jawnej skazy krwotocznej.

 

Podobne prace

Do góry