Ocena brak

Porzeczka alpejska

Autor /Honorat1234567 Dodano /13.01.2012

Okres kwitnienia: Maj i czerwiec.  

Rozmnażanie: Za pomocą nasion. Godny uwagi jest mechanizm zapylania kwiatów: jeśli pełzający po kwiecie owad dotknie rozpostartych, bardzo wrażliwych na dotyk, nitek pręcików, to zaginają się one z trzaskiem do szyjki słupka, a równocześnie pylniki pękają. Zarówno odwiedzający kwiaty owad, jak i szyjka słupka zostają przy tym mocno „upudrowane" pyłkiem.

Owoce: Kwaskowate w smaku, dość twarde jagody berberysu dojrzewają we wrześniu i w październiku. Można z nich przyrządzać smaczną marmoladę. Używane są również jako dodatek do herbaty, wódek i cukierków.

Uwagi ogólne: W rejonach uprawy zbóż wytępiony, ponieważ jest pośrednim żywicielem rdzy zbożowej. W ogrodach liczne gatunki berberysu są sadzone jako krzewy ozdobne.

Wygląd: Wielopostaciowy krzew o wysokości do około 2,5 m, bez kolców. Główne pędy są smukłe z brunatną korą, gałęzie mają korę szarą i dzielą się na brunatnawożół-te gałązki, często zwisające. Liście ułożone skrętolegle, głęboko 3-5-klapowane; klapy są zaostrzone lub tępe, grubo piłkowane, nagie lub skąpo owłosione, zwłaszcza z wierzchu. Dolna strona błyszcząca, jakby otłuszczona. Ogonki liściowe gruczołowato owłosione, o długości równej połowie blaszki. Grona kwiatowe zawsze wzniesione. Zielonka-wożółte kwiaty zwykle zwieszają się dwustronnie. Przysadki lancetowate, gruczołowato orzęsione, dłuższe niż szypułki i kwiaty. Kwiaty męskie zebrane w 10-30-kwiatowe grona; rurka korony płasko miseczkowata, naga; pięć jajowatych do szeroko eliptycznych działek kielicha. Płatki korony i pręciki bardzo krótkie.

Kwiaty żeńskie zebrane w grona 2-5-kwiato-we, działki kielicha są bardzo małe, pręciki stromo wzniesione, a zalążnia duża i naga.

Siedlisko: Gatunek rozproszony w świetlistych lasach, na zakrzewionych zboczach, w miejscach skalistych, ale także w wilgotniejszych lasach liściastych; w górach przeważnie w piętrach reglowych i na glebach wapiennych.

Rozmieszczenie: Prawie cała Europa, jednak na południu kontynentu tylko w górach.

Okres kwitnienia: Od kwietnia do czerwca. Małe, czerwone, wielonasienne owoce są śluzowate i mdłe w smaku; nie są wykorzystywane w przetwórstwie.

Uwagi ogólne: Krzew wypuszczający wcześnie gęste gałęzie służy w ogrodach i parkach jako roślina żywopłotowa.

Podobne prace

Do góry