Ocena brak

Portulakaria afrykańska

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Ten uroczy liściasty sukulent ma małe liście, zabarwione na żółto i zielono, które czerwienieją w promieniach słońca. Zwykła forma o zielonych liściach dorasta do 4,5 m wysokości i czasem używa się jej w żywopłotach w Afryce Południowej. Odmiana o liściach różnobarwnych rośnie znacznie wolniej i jest mniejsza. Gałazki tego gatunku zwykle lekko opadają w dół, tworząc kaskady i dopiero z wiekiem roślina wytwarza sztywniejsze, bardziej wzniesione łodygi. Można ją formować, w związku z czym nadaje się na drzewka bonsai. W warunkach naturalnych roślina ta kwitnie po długim okresie suszy. Zanotowano tylko kilka przypadków jej zakwitnięcia w Europie. Kwiaty są małe i różowe, podobne w kształcie do kwiatów ozdobnej wiśni.

Portulakaria jest łatwa w pielęgnacji i dość dobrze znosi niskie temperatury, jeśli nie jest nadmiernie podlewana. Jak większości roślin, służy jej dobre wietrzenie, bez przeciągów.

Wymaga jasnego stanowiska przez cały rok i może stać na większości parapetów okiennych.

Latem, po podlaniu i nawożeniu, podłoże musi wyschnąć przed kolejnym podaniem wody. Jesienią i zimą podlewamy dość oszczędnie - tyle, by roślina nie zwiędła. Z mokrą ziemią w niskich temperaturach zgnije.

Roślina ta pochodzi z pustynnych terenów, w związku z czym toleruje suche powietrze.

Wiosną i latem nawozimy co 1-2 tygodnie, stosując nawóz przeznaczony dla kaktusów, albo dla pomidorów, w stężeniu 50%.

Sadzimy w przepuszczalnym podłożu z 1/3 objętości piasku.

Roślinę można formować nożyczkami. Przycinamy łodygi tuż nad liściem, a z przylegającego pąka wyrośnie nowy pęd.

GDY ZAUWAŻYSZ

Podlewanie Jak wszystkie rośliny, portulakaria stopniowo traci stare liście, ale jeśli młode są pomarszczone lub suche, świadczy to o niedostatecznym podlewaniu.W bardzo suchych lub bardzo chłodnych warunkach łodygi mogą się łamać. Zwykle jednak roślina odrasta ze swej nasady. Jeśli jednak obumiera przy nasadzie, może to wskazywać na nadmierne podlewanie.

Podobne prace

Do góry