Ocena brak

Popłoch pospolity

Autor /Tymon Dodano /13.01.2012

Wygląd: Silnie rozrośnięta, do 2 m wysoka, obficie rozgałęziona roślina dwuletnia z korzeniem w kształcie buraka. Łodyga prosto wzniesiona, z krótkimi gałęziami, sztywna, szeroko kolczasto oskrzydlona, z odpadającym kutnerem wełnistym, bardzo obficie ulistniona. Liście skrętolegle, eliptyczne, nieregularnie głęboko ząbkowane, na brzegu z kolczastymi trójkątnymi łatkami; szczególnie młode liście są pajęczynowato wełniste. Liście odziomkowe bardzo duże i mocne, liście łodygowe zbiegają nasadą wzdłuż łodygi i przechodzą w jej oskrzydlenia.

Koszyczki wielkie, na końcach gałęzi. Każdy koszyczek z okrywą złożoną z łusek, dołem jajowatych, zakończonych mocnym żółtym kolcem i - zwłaszcza na górze - silnie odstających. Dno koszyczka mięsiste, z plastrowatymi zagłębieniami, bez plewinek. Poszczególne kwiaty wszystkie jednakowo wykształcone, ! obupłciowe, jasnopurpurowoczerwone, rurkowate, pięciodziałkowe. Zalążnia dolna, w czasie owocowania około 5 mm długości, płaskci czworokanciasta, u góry z odpadającym, w nasadzie zrośniętym, puchem lotnym.  

Siedlisko: Na przydrożach, wysypiskach, nasypach kolejowych i przy żywopłotach.

Rozmieszczenie: Prawie w całej Europie do południowej Skandynawii; na północy tylko rozproszone stanowiska.

Okres kwitnienia: Od lipca do września.

Zastosowanie: Nieco gorzkie korzenie, a także młode odroślą, przyrządza się jako jarzynę. Wielkie koszyczki nadają się w młodym stanie do przyrządzania tak jak karczochy. Podobnie spożywane jest mięsiste dno koszyczka, które zawiera zamiast skrobi znacznie zdrowszą dla diabetyków inulinę.

Uwagi ogólne: Dawniej wyciskano z owoców olej; puch lotny przędzono. W medycynie ludowej stosowano tę roślinę jako środek wzmacniający żołądek oraz przeciw wrzodom.

Podobne prace

Do góry