Ocena brak

Polyscias

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Polyscias to dość dziwnie wyglądająca roślina. Najczęściej uprawia się odmianę 'Marginata', której liście mają kremowe brzegi. 'Pennockii' jest wymagającą, lecz atrakcyjną odmianą hodowlaną. Jej marmurkowate, blado i ciemnozielone liście, mające do 13 cm szerokości, wyrastają po trzy na każdej łodydze. W swej ojczyźnie, Nowej Kaledonii na Pacyfiku, polyscias osiąga 8 m wysokości. Jest mniejszy, gdy hodujemy go w doniczce. Dużym okazom dobrze służy mocne przycinanie.

Ta wybredna, tropikalna roślina potrzebuje ciepła przez cały rok. Musi mieć przynajmniej l8°C podczas zimowych nocy, a idealne temperatury w ciągu roku to 24-27°C.

Lubi jasne, ale nie bezpośrednie i mocne światło, zwłaszcza latem.

Korzenie muszą być mocno wilgotne, ziemia zaś tylko lekko wilgotna. W okresie aktywnego wzrostu podlewamy obficie. Podłoże powinno być niemal suche przed kolejnym podlaniem.

Brak wilgotności jest najczęstszą przyczyną niepowodzeń w uprawie tej rośliny. Ustawiamy ją na tacy z granulkami absorpcyjnymi. W okresie wzrostu, i gdy temperatury są wysokie, zraszamy wczesnym rankiem. Uważajmy, by woda nie zwilżała podłoża i by liście wyschły przed nocą.

Dorosłe rośliny nawozimy cztery razy do roku, stosując standardowy preparat dla roślin liściastych.

Przesadzamy co roku na wiosnę, używając gliniastej ziemi kompostowej i piasku ogrodniczego.

Wiosną przycinamy wybujałe lub za duże okazy. Używamy ostrego sekatora i tniemy pod kątem, powyżej śpiących pąków. Roślina rozrośnie się z pozostawionej łodygi. Chociaż większość okazów ma na początku tylko jedną łodygę, zróbmy tak, nawet mimo obaw, że rośllna będzie wyglądała nieestetycznie.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przędziorek często występuje na spodniej stronie liści polysciasa. Spełnienie wymagań rośliny, dotyczących wilgotności, powinno pomóc w walce z tym nieznośnym szkodnikiem, gdyż unika on wilgotnego powietrza. Jeśli jednak problem narasta, spróbójmy zastosować standardowy insektycyd, zalecany do walki ze szkodnikiem. Jest jednak wiele rodzajów przędziorka, odpornych na insektycydy, więc jeśli próby jego zwalczenia zawiodą, jedyne, co można zrobić, to spalić roślinę.

Do góry