Ocena brak

Połoz drabinkowy

Autor /Mustafa000000 Dodano /12.01.2012

Rodzina wężowate (Colubridae)

Wygląd: duży, smukły potoz o głowie słabo odgraniczonej szyją od tułowia, oczach z okrągłą źrenicą i tułowiu pokrytym gładkimi łuskami. Typowo ubarwione zwierzęta są żółtawe, ciemnobrązowe lub czerwonobrą-zowawe, z obu stron grzbietu aż do końca ogona ciągnie się ciemny pasek. Brzuch białawy lub żółtawy. Młode położy drabinkowe mają wyraźną szatę młodzieńczą, w której układ plam przypomina szczeble drabiny (patrz rysunek). Całkowita długość ciała 120-160 cm.

Występowanie: Półwysep Iberyjski, Minorka, francuskie wybrzeże Morza Śródziemnego, lles d'Hyeres.

Środowisko: nasłonecznione, suche i zakrza-czone zbocza, skąpo porośnięte, kamieniste, poprzecinane kolczastymi zaroślami tereny na równinach i leżące odłogiem użytki rolne.

Tryb życia: połoz drabinkowy przebywa głównie na ziemi, również zwinnie wspina się na krzewy i drzewa. W zasadzie jest aktywny w ciągu dnia, jednak w czasie upału kryje się, a uaktywnia dopiero o zmierzchu i nocą. Zaniepokojony przez człowieka, pierzcha do swojej kryjówki; syczy, gryzie jednak rzadko. Owija się wokół zdobyczy i zabija ją dusząc. Zimuje od października do marca.

Rozród: kopulacja odbywa się na przełomie maja i czerwca; samica składa jaja we wrześniu.

Pokarm: małe ssaki, ptaki i jaszczurki.

Uwagi: godna podkreślenia jest różnica w ubarwieniu i rysunku, pozwalająca bez problemu odróżnić osobnika młodego od dorosłego. U młodego węża ciągnie się wzdłuż grzbietu drabinkowaty, plamisty wzór, co nadaje mu niepowtarzalny wygląd. Wzór ten zanika, gdy wąż uzyskuje dojrzałość płciową. Znaczenie tak odmiennej szaty młodzieńczej, występującej również u innych gatunków węży, pozostaje nadal zagadkowe.

Podobne prace

Do góry