Ocena brak

Połoz algierski

Autor /Gonzo Dodano /12.01.2012

Rodzina wężowate (Colubridae)

Wygląd: niewielki, smukły, ale sprawiający wrażenie krępego połoz o wąskiej, ciemnej z wierzchu głowie nieznacznie odgraniczonej szyją od tułowia, stosunkowo dużych oczach z okrągłymi źrenicami, gładkich łuskach i długim ogonie. Ubarwienie ciała waha się w różnych odcieniach szarości lub brązu. Barwny rysunek tworzą ciemne, leżące daleko od siebie plamy, zaokrąglone na bokach. Brzuch jest białawy. Spotyka się również osobniki pokryte niewyraźnym wzorem barwnym. Często żółto lub czerwonawob-rązowo ubarwione młode położy mają bardziej zdecydowany rysunek barwny niż osobniki dorosłe. Całkowita długość ciała 100 cm.  

Występowanie: północno-zachodnia Afryka; w Europie jedynie na Malcie.

Środowisko: głównie tereny suche, silnie na słonecznione. Żyje na porośniętych skąpą roślinnością, kamienistych stanowiskach o charakterze stepowym, łagodnie opadających stokach z niskimi ziołami i roślinnością kolczastą oraz na pryzmach kamieni wśród słabo zagospodarowanych użytków rolnych.

Tryb życia: połoz algierski jest bardzo szybkim wężem. Cierpliwie wygrzewa się w słońcu w godzinach porannych; potem penetruje otoczenie, a w czasie największego upału ponownie chowa się w kryjówce. Na powierzchni pojawia się znów po południu i przeszukuje okolicę. Swoją ofiarę spostrzega głównie wtedy, gdy ona się porusza i ją atakuje.

Pokarm: małe ssaki, ptaki i jaszczurki.

Podobne prace

Do góry