Ocena brak

Polityczne konsekwencje przewrotu majowego

Autor /Lewin Dodano /02.05.2012

 

W maju 1926 roku dokonał się w Polsce przewrót wojskowy. Oddziały lojalne wobec marszałka Piłsudskiego pokonały w trakcie trzydniowych walk wojska rządowe. Ustąpił prezydent Wojciechowski i rząd Witosa. Marszałek Sejmu Maciej Rataj za radą Piłsudskiego powierzył misję utworzenia rządu Kazimierzowi Bartlowi. Następnie odbyły się wybory prezydenckie.

Po wyborze Piłsudskiego, który odmówił przyjęcia urzędu, Zgromadzenie Narodowe wybrało wskazanego przez Piłsudskiego Ignacego Mościckiego. Posunięcia te służyły legalizacji (legitymizacji) skutków zamachu. W sierpniu 1926 roku znowelizowano konstytucję, zwiększając uprawnienia władzy wykonawczej.

Polska stała się faktycznie autorytarną dyktaturą, choć fasada demokracji parlamentarnej została zachowana. Podczas zamachu Piłsudskiego poprała lewica. Po zamachu nie w lewicy szukał on jednak poparcia.

Podjął próbę zbudowania konkurencyjnej wobec endecji, nienacjonalistycznej prawicy i odebrania endecji prawicowego elektoratu. Temu celowi służyło zbliżenie z konserwatystami. Zamach majowy rozpoczął okres rządów sanacji, który trwał do 1939 roku.

Podobne prace

Do góry