Ocena brak

Pole elektromagnetyczne i fale elektromagnetyczne

Autor /Tom Dodano /04.10.2011

Przewodnik z prądem wytwarza wokół siebie pole magnetyczne. Jest ono ściśle uzależnione od tego prądu. Wielki teoretyk J. Maxwell przewidział, że:

zmienne pole magnetyczne wywołuje pole elektryczne i odwrotnie

zmienne pole elektryczne wywołuje pole magnetyczne

Oznacza to iż pola te są od siebie ściśle uzależnione i występują jednocześnie.

Wokół każdego przewodnika z prądem jest pole elektryczne. Jednak nie tylko w przewodniku, bo także poza nim. Pojawia się bowiem wszędzie tam, gdzi występuje zmianne pole magnetyczne. Ponieważ przewodnik z prądem posiada takie pole, także w jego bezpośrednim otoczeniu powstaje pole elektryczne.

Maxwell odkrył też, że pole magnetyczne powstaje nawet wtedy, gdy nie ma przewodnika i nie płynie prąd – wystarczy zmieniające się pole elektryczne. Oznacza to, że Pole takie znajduje się w przestrzeni i może się przemieszczać.

Pola magnetyczne i elektryczne przecinają się tworząc w ten sposób pole elektromagnetyczne. Pole to jest w stanie przenosić energię. Właściwość ta jest wykorzystywana w wszelkiego rodzaju radiach i nadajnikach. Najprostszym przykładem przewodnika z przecinającymi się liniami pól jest antena. Wychodzące z niej informacje-energia płynie przez wielkie odległości z ogromną prędkością. Rozchodzą się we wszystkich kierunkach z prędkością światła. Dzięki temu możemy oglądać transmisję z Księżyca, oglądać telewizję, lub słuchać radia.

Pole elektromagnetyczne jest to taki stan powierzchni, w której na każdy ładunek elektryczne działa określona siła.

Podobne prace

Do góry