Ocena brak

Pokrzywka brazylijska

Autor /Kajetan88 Dodano /19.01.2012

Pokrzywki brazylijskie są bardzo łatwe do uprawy z nasion. Jedno opakowanie mieszanki odmian daje wiele różnych i kolorowych roślin. Pokrzywki mogą być czerwone, cytrynowo-zielone oraz złote. Liście tej jednorocznej rośliny są pomarszczone i ząbkowane. Z gotowych mieszanek rośliny możemy otrzymać o określonym kolorze i kształcie liści. Sami możemy zdecydować, czy rośliny przez nas hodowane będą miały 13, czy aż 45 cm wysokości. Koleusy są szczególnie popularne w regionach o łagodnym klimacie. Na grządki lub do doniczek staramy się wybierać odmiany o śmiałych lub nietypowych kolorach. Rośliny będą wyglądały wówczas nadzwyczaj efektownie. Odmiany płożące nadają się najlepiej do wiszących koszyków lub ozdobnych donic, z których zwisają w malowniczy sposób.

Powierzchniowy wysiew pokrzywki można zacząć od lutego, zapewniając jej temp. 18-24°C aż do okresu kiełkowania. Sadzonki pikujemy pojedynczo do małych doniczek i trzymamy chłodniejszej temperaturze. Gdy minie niebezpieczeństwo przemarznięcia, stopniowo hartujemy rośliny.

Pokrzywki lubią miejsca słoneczne lub lekko zacienione.

Nasiona należy utrzymywać w wilgoci przez cały czas. Nowo zasadzone rośliny podlewamy obficie. Jeśli ziemia jest sucha, trzeba często kontrolować jej wilgotność. Pokrzywka brazylijska jest rośliną o delikatnej łodydze. Nie lubi suszy, gdyż szybko więdnie.

Koleus preferuje dobrze przepuszczalną iłową glebę z dodatkiem materii organicznej.

Roślina szybko zgnije, jeśli wystawimy ją na mróz.

Usuwamy wszystkie kwiaty oraz wierzchołki pędów, aby pobudzić roślinę do rozrostu.

Rozmnażamy z letnich szczepek, ale najlepsze rośliny uzyskuje się z nasion wysianych wiosną.

Odmiany:

'Scarlet poncho' z jaskrawo-czerwonymi liśćmi, żółtymi na brzegach i skłonnością do płożenia się jest idealna do wiszących koszy.

Mączliki gromadzą się w skupiskach na spodniej stronie liści. Szkodniki zwalczamy odpowiednim środkiem.

Podobne prace

Do góry