Ocena brak

Pokrzywiec szorstkowłosy

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Nazwa botaniczna pochodzi z greckiego i znaczy "pokrzywa". Jednak żaden z 500 gatunków tego rodzaju nie ma nic wspólnego z pokrzywą. Pokrzywce należą do rodziny Euphoriaceae. Pochodzą z krajów tropikalnych. Nadają się do uprawy w mieszkaniach i szklarniach umiarkowanych.

Najodpowiedniejszym gatunkiem do uprawy pokojowej jest Acalypha hispida - pokrzywiec właściwy - o zielonych liściach i bardzo długich, jakby puszystych, zwisających kwiatostanach (stąd ludowa nazwa - lisi ogon). Ta niezwykła roślina pochodzi z Nowej Gwinei, gdzie warunki sprzyjają jej wzrostowi aż do 3-4,5 m. Natomiast w mieszkaniu wyrasta maksymalnie do 90 cm. W odpowiednich warunkach, przez większą część roku, wydaje ona czerwone, zwisające kwiatostany. Ich długość może dochodzić do 50 cm. Są najobfitsze późnym latem i jesienią.

Najniższa temperatura w nocy to 16°C. Dla optymalnego wzrostu potrzebuje jednak 21°C.

Ustawiać w miejscu dobrze oświetlanym, lecz - zwłaszcza latem - nie bezpośrednio nasłonecznionym.

Ziemia w doniczce powinna być zawsze wilgotna. Ilość wody należy zmniejszyć wtedy, gdy nie można zapewnić roślinie zalecanej (lub wyższej) temperatury. W przeciwnym razie może nie zakwitnąć przez cały rok.

Wymaga dużej wilgotności, co trudno osiągnąć w mieszkaniu, Doniczkę z rośliną wstaw do większej doniczki, wypełnionej kamykami zatrzymującymi wodę. Poziom wody w zewnętrznej doniczce nie może być za wysoki, gdyż ziemia nie powinna zostać zalana. Często zraszaj liście.

Pokrzywiec nawozić co miesiąc nawozem dla roślin kwitnących.

Przesadzać wiosną do torfowej ziemi kompostowej. Obciąć zbędne pędy. Stare rośliny przyciąć do 20 cm, by pobudzić je do wzrostu i wydania nowych pędów.

Po przekwitnięciu należy usuwać martwe kwiatostany pokrzywca.

GDY ZAUWAŻYSZ

Suche powietrze może spowodować kruszenie się brzegów liści i ich opadanie

Odbarwione liście i pajęczynki na ich spodniej stronie świadczą o obecności przędziorka. Poważnie zaatakowane rośliny należy spalić.

Podobne prace

Do góry