Ocena brak

Pokrzywiec "Bodes Feverzauber"

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Ten krewniak popularnego pokrzywca szorstkowłosego jest nowością na rynku roślin doniczkowych. Ma wprawdzie długie, czerwone kitki charakterystyczne dla rodzaju, ale znacznie różni się pod względem pokroju. Podczas gdy A.hispida ma pokrój wzniesiony i krzaczasty, A.h.'Bode`s Feverzauber' jest rośliną do wiszącego kosza. Pojawiające się późnym latem i jesienią kwiaty są długie i zwisające, a sama roślina ma kształt bardziej zaokrąglony. Pokrzywiec ten wymaga wysokiej wilgotności, trudnej do uzyskania w domu.

Minimalna nocna temperatura w zimie, jaką należy zapewnić Acalypha hispaniolć 'Bode`s Feverzauber', to około l6°C. Jeśli chcemy, by roślina kontynuowała wzrost i kwitła przez większą część roku, wymagane są wyższe temperatury. Najlepiej rośnie przy 2l°C.

W lecie stawiamy poza zasięgiem bezpośredniego światła słonecznego, a przez resztę roku zapewniamy jasne, niebezpośrednie światło.

Podłoże powinno być przez cały czas wilgotne. Przy temperaturach z górnej granicy zalecanego zakresu, wilgoć szybko wyparowuje, dlatego trudno jest wówczas utrzymać właściwą wilgotność podłoża. Przy temperaturach niższych od zalecanych, ograniczamy ilość podawanej roślinie wody.

Pokrzywiec wymaga wysokiej wilgotności powietrza. Ponieważ trudno zapewnić ją w większości domów, jej brak jest najczęstszą przyczyną śmierci tej rośliny. Okazy w doniczkach można wstawić do osłonki wypełnionej wilgotnym torfem lub granulkami zatrzymującymi wilgoć. Nie należy wypełniać zewnętrznego naczynia wodą, lecz zwilżać jego zawartość, by zwiększyła się wilgotność w otoczeniu rośliny. Wiszące kosze można opakować wilgotnym mchem i rozłożyć go na podłożu. Często zraszamy liście, ale nie kitki.

W okresie wegetacji zasilamy co miesiąc, standaryzowanym nawozem dla roślin kwitnących.

Przesadzamy każdej wiosny do podłoża na bazie torfu i ostrożnie przycinamy zbędne łodygi. Starsze okazy skracamy do 20-30 cm, by pobudzić świeży przyrost.

Sadzonki pędowe ze starszych roślin ukorzeniamy pod koniec lata w mieszance piasku oraz torfu. W łagodnym klimacie roślina może rosnąć na dworze.

GDY ZAUWAŻYSZ

Zbyt suche powietrze spowoduje przedwczesne opadanie liści i wysychanie ich brzegów. 

Opadanie liści i delikatna pajęczynka na ich dolnej stronie to objawy obecności przędziorka. Niewielkie inwazje można zlikwidować standaryzowanym insektycydem.

Podobne prace

Do góry