Ocena brak

Pokrzywa żegawka

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina zielna jednoroczna, prosto wzniesiona lub podnosząca się, do 60 cm wysokości. Całkowicie porośnięta włoskami parzącymi. Łodyga czwo-rokanciasta. Liście naprzeciwległe, szczególnie dolne - długoogonkowe, z lancetowatymi przylistkami. Blaszka liściowa ma kształt eliptyczny do spiczasto jajowatego, na brzegu jest dość głęboko piłkowana. Kwiaty zebrane w kwiatostany częściowe w pachwinach górnych liści. Kwiaty są małe, jasnozielone, roz-dzielnopłciowe, ale występują na tej samej roślinie.

Zwykle na jednej roślinie jest więcej kwiatów żeńskich niż męskich. Kwiat składa się tylko z 4 listków okwiatu, pokrytych od wewnątrz szczecinkami. W kwiatach męskich 4 pręciki stoją nadlegle w stosunku do listków okwiatu, są mniej więcej równej wielkości. Kwiaty żeńskie charakteryzują się listkami okwiatu o niejednakowej wielkości. Zalążnia z długim, pędzlowatym znamieniem jest górna i zawiera tylko jedno nasienie. Owoc jest osłonięty przez długie listki okwiatu.

Siedlisko: Roślinę tę spotyka się przeważnie na zachwaszczonych powierzchniach w pobliżu osiedli ludzkich. W miejscach bogatych w związki pokarmowe (np. w miejscach wypasu bydła) występuje ona aż do piętra alpejskiego. Potrzebuje mniej wilgoci niż pokrzywa zwyczajna.

Rozmieszczenie: Na całej półkuli północnej, preferuje jednak cieplejsze obszary i dlatego jest częstsza w obszarze śródziemnomorskim. W Polsce wszędzie rozpowszechniona.

Okres kwitnienia: Od maja do listopada, na południu przez cały rok.  

Zastosowanie: Świeże liście mogą być stosowane jako jarzyna, tak jak szpinak.

Uwagi ogólne: Jest używana (tak jak pokrzywa zwyczajna) jako roślina lecznicza przeciw reumatyzmowi, nie ma jednak zastosowania jako roślina włóknodajna.

Podobne prace

Do góry