Ocena brak
Pojęcie rynku, infrastruktury rynkowej i mechanizmu rynkowego
Rynek w najogólniejszym znaczeniu jest to miejsce zetknięcia się popytu z podażą, w wyniku czego powstaje cena. Zetknięcie to określają związki popytowo – podażowe występujące na rynkach dóbr spowodowane ceną (zawiązywane za pośrednictwem cen) w otoczeniu instytucji, które to sprzężenie kontrolują, nadzorują i ukierunkowują. W życiu codziennym rynek jest postrzegany jako nieskończenie wiele rynków indywidualnych.
Infrastruktura rynkowa jest to specjalnie wyznaczone i przystosowane do prowadzenia różnego rodzaju transakcji rynkowych miejsce, wyposażone w odpowiednie urządzenia i obsługiwane przez wyspecjalizowane zespoły ludzkie, a służące wygodzie sprzedających i kupujących.
Mechanizm rynkowy są to sprzężenia (zależności popytowo – podażowe) występujące na rynkach wszelkiego rodzaju dóbr gospodarczych, a zawiązujące się za pośrednictwem cen między równouprawnionymi podmiotami gospodarczymi dążącymi do osiągania korzyści ekonomicznych poprzez dokonywanie dobrowolnych aktów kupna i sprzedaży towarów.
Rodzaje rynków i ich infrastruktura:
1) ze względu na podział przestrzenny:
a. lokalny,
b. regionalny,
c. krajowy,
d. międzynarodowy,
e. światowy.
2)
a. rynki pierwotne – występują zazwyczaj w regionach lub krajach o szczególnie dużej podaży określonych towarów,
b. rynki centralne – rynki o skali międzynarodowej, występujące w krajach wysoko rozwiniętych.
3) ze względu na stopień sformalizowania:
a. sformalizowane,
b. nieformalne.
4) klasyczne formy rynków:
a. targi, aukcje,
c. giełdy.