Ocena brak

Pojęcie osobowości

Autor /Ferdynand Dodano /03.01.2012

Osobowośćosoba (łac.) persona, pierwonie maska używana w teatże stariożytnym przez autorów.

Cztery znaczenia osobowości:

  1. jako wygląd zewnętrzny (maska człowieka), jego niejako zewnętrzny wyraz, to co go różni od innych na pierwszy rzut oka, jego sposób ubierania się itp.

  2. osoba grana przez aktora lub człowieka w życiu codziennym - jego funkcje spełniane w spoleczenstwie – rola czyniaca z czlowieka osobe publiczna

  3. aktor albo osoba grajaca role - jej istota w sensie teologicznym – jej dusza lub w sensie filozoficznym - jej „substancja” myslaca, jej cechy moralne

  4. to, co stanowi o wartosci czlowieka i jego zdolności do działania np. osobowość prawna, osobowość w sensie potocznym

  • wg Szczepańskiego – osobowosc spoleczna to zespół trwałych cech biologicznych i psychicznych, a pochodzących z wpływu kultry i struktury znbiorowosci, w których jednostka zostala wychowana i w których uczestniczy (..) to element spoleczny w czlowieku, to zmterializowana ikultura, to dynacmiczna organizacja idei postaw nawykow badbudowanych nad natura biologiczna.

  • Jako konstruk teoretyczny – model wlasciwosci funkcji – procesow psychicznych, sluzacy jako narzedzie rozumienia bądź wyjasniania i przewidywania regularnosci spolecznych zachowan ludzi.

Podobne prace

Do góry