Ocena brak

Poezja futurystyczna - Szczęśliwe jutro

Autor /Waldek9999 Dodano /28.04.2011

Jak będzie urządzony świat, ku któremu zdąża futuryzm? Przede wszystkim, odpowiadalijego twórcy, będzie to świat czytelny, zrozumiały dla każdego, odkłamany z „etykietek” (Ja-sieński). Znikną niepotrzebne komplikacje. Zatriumfuje prostota. Przedmioty i słowa odzy-skają jednoznaczność.

Znów będzie ogród,jak ogródi róż chwiejące się metry.Świat rozprostuje się nagle na powrótw nowej, słonecznej geometrii.

Świat czytelny to świat radosny. Nędza, upokorzenie, rozpacz znikną z ludzkiego życia.Spełnią się marzenia o równości. Nie będzie podziałów na sytych i głodnych, grzeszników iświętych, wyrobników i twórców. Każdy będzie mógł zostać artystą (z takim hasłem pierwsiwystąpili włoscy malarzefuturyści.) Jasieński poszedł dalej, wołał w Pieśni o głodzie: „każdyz was będzie mesjaszem!”.Utopia futurystyczna obiecywała nieśmiertelność. Majakowski wierzył w zmartwychwsta-nie ciała. Dla tej wiary szukał wsparcia w nauce (w teorii względności Alberta Einsteina).Myśl o zwycięstwie człowieka przyszłości nad śmiercią pojawia się w poezji Jasieńskiego:

nie będziemy już odtąd umierać więcej,któż by nas takich pięknych i olbrzymich grzebał.

Utopia futurystyczna – w odróżnieniu od innych wizji przyszłości szczęśliwej – nie była ażtak naiwna, jak można by sądzić na podstawie cytowanych wierszy. Jej obrazy szczęśliwegojutra miały charakter – w jakiejś mierze – zabawowy, a u t o i r o n i c z n y, łatwo wpadały wg r o t e s k ę.

Podobne prace

Do góry