Ocena brak

Podrzeń garbaty

Autor /OswaldxD Dodano /23.01.2012

Podrzeń pochodzi z tropikalnych Wysp Malezyjskich. Roślina ta przypomina elegancką miniaturę drzewa paproci, z błyszczącymi, sztywnymi liśćmi, rosnącymi na poszarpanych łodygach o długości do 90 cm. Jest to piękna i niezwykła roślina, o długich liściach, układających się wokół jej środka w rozetkę. Podrzeń potrzebuje przestrzeni, żeby móc rozwinąć się w pełni w bardzo charakterystyczną, symetryczną formę. Jego wzniesiony i raczej sztywny pokrój sprawia, że jest idealnym, bardzo ładnym elementem wystroju każdego wnętrza.

Tropikalny podrzeń dla aktywnego rozwoju wymaga wysokich temperatur najmniej 13°C w zimie, optymalnie 20-25 °C w ciągu roku. Zapewniamy wentylację bez przeciągów, jeśli temperatura przekroczy zalecany zakres.

Ustawiamy w pół- lub w pełnym cieniu. W naturalnym środowisku rośnie poniżej innych, wyższych roślin, potrzebuje więc ochrony przed bezpośrednim światłem.

Podlewamy za każdym razem obficie, gdy powierzchnia kompostu zacznie już wysychać. Jeżeli zapewnimy jej odpowiednią temperaturę, będzie potrzebowała dużo wody przez cały rok. Do podlewania używamy odwapnionej wody.

Musimy zapewnić podrzeniowi wysoki poziom wilgotności w czasie okresu wzrostu, ustawiając doniczkę na podstawce z granulkami absorpcyjnymi. Liści jednak nie zwilżamy.

Latem, co miesiąc, stosujemy nawóz rozcieńczony w połowie wodą.

Przesadzamy gęste okazy na wiosnę, używając odwapnionego, torfowego kompostu. Nie należy przesadzać do zbyt dużej doniczki, lecz tylko o numer większej.

Zbieramy dojrzałe zarodniki, które są rozrzucone wzdłuż środkowych nerwów liścia, i używamy ich dohodowania nowych okazów. Napowietrzne korzenie, które rosną na koronie liści, należy nachylić w kierunku doniczki. Pamiętajmy też o obrywaniu martwych liści.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki - Podrzeń podatny jest na atak wielu szkodników. Mszyce, czerwce, mączniak, wciornastki i przędziorek - wszystkie uważają tę roślinę za smakowity kąsek. Wczesną wiosną zapobiegawczo należy zastosować odpowiedni program ochrony przed szkodnikami, używając insektycydu lub uważnie obserwując liście. Niektóre paprocie są wrażliwe na pewne insektycydy, dlatego trzeba dokonać właściwego ich wyboru.

Podobne prace

Do góry