Ocena brak

Podlewanie roślin

Autor /Maksym44 Dodano /25.01.2012

Domowe rośliny potrzebują przede wszystkim wody.Musisz wiedzieć, kiedy jej potrzebują i jak im dostarczyć.

PO CO ROŚLINOM WODA ?

Woda przenosi składniki odżywcze z korzeni wzdłuż łodyg do liści i pączków kwiatowych. Jest niezbędnym elementem procesu fotosyntezy, podczas którego roślina zdobywa pożywienie. Jeśli nie dostarczysz roślinom wody, które nie są w stanie same zdobyć, zginą. Jeśli chcesz, cieszyć oko pięknem roślin w Twoim domu, nie zapominaj o ich podlewaniu. Przy niewystarczającej ilości wody (rys.A) łodyga rośliny mięknie, niższe liście zwisają się i żółkną, kwiaty bledną, a ich pączki opadają, zanim się rozwiną. Podobnie niekorzystny jest dla rośliny nadniar wody (rys.B): Łodyga staje się miękka, a korzenie gąbczaste i zaczynają gnić. Kwiaty pleśnieją i przedwcześnie opadają.

Okres , jaki roślina może wytrzymać bez wody, zależy od jej rodzaju i wieku. Szczepki roślin mogą uschnąc nawet po jednym dniu, natomiast rośliny o mięsustych liściach potrafią przetrwać całe miesiące bez podlewania.

Gdy ziemia wyschła i odstaje od donicy, woda spływa w dół.Gdy nie została zaabsorbowana, ziemia odkurcza się .

Kiedy podlewać?

Nie ma jednoznacznej reguły na to, kiedy podlewać rośliny. Mówiąc ogólnie, rośliny doniczkowe należy podlewać wtedy, kiedy tego potrzebują. Poszczególne gatunki wymagają różnych ilości wody, dostarczonej w różnych odstępach czasu. Zapotrzebowanie rośliny na wodę zależy od jej wielkości, środowiska naturalnego i pory roku. Więcej potrzebują jej w okresie wzrostu, a mniej w okresie spoczynku. Zbyt mała ilość wody spowoduje, że wilgoć nigdy nie dotrze do niższych warstw ziemi. Korzenie będą wydostawać się na zewnątrz w poszukiwaniu wody, a ziemia zacznie odkurczać się. Nadmiar wody powoduje zmniejszenie ilości powietrza, co stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii gnilnych i grzybów.

Poziom wilgociWiele osób popełnia błąd, podlewając rośliny codziennie. Efekt jest odwrotny do zamierzonego. Takie podlewanie w końcu zniszczy roślinę. Najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie wilgotności ziemi, przy czym weź pod uwagę to, z jaką rośliną masz do czynienia.

Rośliny liściaste

Większość domowych roślin liściastych należy podlewać często i obficie od wiosny do jesieni, zmieniając dawkę wody w zimie. Górna warstwa podłoża (ok. 1,2 cm) musi wyschnąć przed kolejnym podlaniem. Aby sprawdzić, czy roślina potrzebuje wody, wetknij palec w ziemię na całą długość paznokcia. Jeśli czubek palca jest suchy, należy podlać roślinę. Niebezpieczne jest częste podlewanie małymi ilościami wody. Może to doprowadzić do jej nadmiaru. Objawem tego jest pojawienie się na powierzchni ziemi zielonego mchu.  

Rośliny kwiatowe

Kwiaty doniczkowe wymagają wilgotnej ziemi przez cały czas. Żeby nie dopuścić do niedoboru wody, regularnie sprawdzaj podłoże palcem i podlewaj roślinę, gdy palec jest suchy.  

Kaktusy i sukulenty Traktuj je tak, jak rośliny liściaste w czasie pory wzrostu, natomiast zimą pozwól by ziemia w doniczce wyschła niemal zupełnie. Intensywne podlewanie w tym okresie spowodować może zgniliznę, chorobę objawiającą się gniciem podstawy kaktusa.Zeby osądzić, czy roślina wymaga podlania, wsadź w ziemię drewniany patyczek lub plastikową słomkę. Jeśli po wyjęciu 2/3 jej długości jest sucha, należy jak najszybciej podlać roślinę. Kaktusy i sukulenty należą do roślin o bardzo małym zapotrzebowaniu na wodę, gdyż mają naturalną zdolność jej magazynowania.

Rodzaj wody

Woda z kranu opowiada większości roślin, ale powinna być letnia. Pozostaw pojemnik z wodą na całą noc w tym samym pomieszczeniu, w którym stoją doniczki, by woda osiągnęła temperaturę pokojową. Ulotni się też część zawartego w niej chloru. Idealna woda powinna być niemal zupełnie pozbawiona wapnia. W przypadku roślin szczególnie na niego wrażliwych, należy wodę przed każdym podlaniem przegotować i wystudzić. Innym rozwiązaniem jest używanie wody destylowanej. Jest to kosztowne, ale niezbędne w przypadku cennych roślin. Doskonałym źródłem miękkiej i pozbawionej wapnia wody jest deszcz. Pamiętaj jednak, że ten z obszarów miast i rejonów przemysłowych, może być zanieczyszczony związkami chemicznymi. Jeśli mieszkasz na wsi, zbieraj deszczówkę w wystawionym na zewnątrz pojemniku. Nie używaj wody stojącej zbyt długo w ogrodowej kadzi.

Podlewanie od góry

Pozwala na kontrolę ilości wody, jaką otrzymuje roślina, dzięki temu spłukiwany jest także nadmiar nagromadzonych solimineralnych. Do podlewania najwygodniej jest korzystać z konewki z długim, wąskim dzióbkiem. Wsuń go pod liście rośliny i delikatnie lej wodę równym strumyczkiem na powierzchnię ziemi. Podczas pory wzrostu wypełniaj wodą przestrzeń między powierzchnią podłoża a obrębem doniczki. Natomiast zimą zaniechaj podlewania, gdy tylko woda zacznie wylewać się spod doniczki, chyba że ziemia wyschła i obkurczyła się. W takim przypadku nalej na spodek wodę i zostaw doniczkę przez pół godziny. Jeśli roślina wchłonęła całą wodę, dolej następną porcję i odczekaj kolejne 30 minut. Potem wylej pozostałą wodę ze spodka i w żadnym wypadku nie wlewaj jej do doniczki.

Zanurzanie w wodzie

Niektóre rośliny nie lubią, gdy ich liście lub kwiaty są mokre. Postaw doniczkę w misce, wypełnionej wodą tuż poniżej poziomu ziemi w doniczce. Wyjmij ją, gdy powierzchnia ziemi zacznie lśnić. Pozwól, by nadmiar wody ściekł na podstawek. W przypadku innych roślin nalej wodę na podstawek i poczekaj, aż wsiąknie w ziemię. Spłukaj sole mineralne z górnej warstwy ziemi, podlewając roślinę od góry.

Podlewaj od góry konewką z długim dzióbkiem.Pamiętaj, by latem wypełnić wodą przestrzeńmiędzi brzegiem donicy a podłożem.

Rośliny, które nie lubią moczenia, podlewaj od spodu. Nalej wodę na spodek i poczekaj aż wsiąknie w ziemię.

Ustaw doniczkę z rośliną w misie wypełnionej wodą i poczekaj aż ziemia zacznie lśnić

Donica nie może stać w wodzie dłużej jak 30 min.,ponieważ ziemia za mocno nasiąknie wodą. Jej nadmiar usuń z podstawka.

PRAKTYCZNA RADA

Ananasowate takie jak Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata), podlewane w szczególny sposób. Ich liście tworzą "dzban" , w którym w naturalnym, tropikalnym środowisku roślina gromadzi dodę deszczową. To naturalne zagłębienie należy regularnie oczyszczac ze starej wody i wypełniać świeżą, co miesiąc lub dwa, za pomocą konewki z długim dzióbkiem. Ziemię podlewa się tylko wtedy, gdy wyschnie.

Podobne prace

Do góry