Ocena brak

Podłączenie noworodka do zestawu Infant Fiow

Autor /demetrio Dodano /12.06.2014

Podłączenie do aparatu Infant Flow układu oddechowego dziecka powinno odbywać się bezpośrednio przed zastosowaniem urządzenia. Ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności podczas podłączania noworodka do aparatu Infant Flow. Należy przy tym pamiętać o przestrzeganiu zasad aseptyki i antyseptyki. Pierwszą czynnością jest przygotowanie wszystkich elementów aparatu, czyli: generatora, końcówki donosowej lub maseczki, czapeczki, komory nawilżacza, filtru wyciszającego oraz smoczka. Druga czynność to dopasowanie do nozdrzy dziecka odpowiedniego rozmiaru „noska” (prąga) lub maseczki (w zestawie znajdują się 3 rodzaje prągów i 2 rodzaje maseczek), które łączy się z generatorem. Trzecia - wybranie odpowiedniego rozmiaru czapeczki i jej koloru (niebieski lub różowy) przez zmierzenie obwodu główki dziecka. Czwarty etap — umocowanie generatora do czapeczki.

Zanim aparat zostanie podłączony do noworodka, należy skalibrować tlen i wykonać test przepływu i ciśnienia. Temperatura powietrza w aparacie powinna wynosić 39°C, a wilgotność należy tak ustawić, aby w układzie wdechowym zachodziło parowanie. Odpowiednie nawilżanie i ogrzanie gazów jest niezbędne w zapobieganiu tworzenia się gęstej wydzieliny i zatykania otworów nosowych.

Po wykonaniu tych czynności można nałożyć czapeczkę na głowę dziecka, tak aby całe uszy były zakryte, a oczy dobrze widoczne (czynność tę powinny wykonywać dwie osoby). Potem należy delikatne wprowadzić końcówki dono-sowe. Generator musi być bezpiecznie umocowany przez stabilne naciągnięcie go i przymocowanie wszystkich (trzech) rur generatora do rzepów znajdujących się na czapeczce.

Ostatnim etapem jest sprawdzenie całości systemu, jego stabilności oraz upewnienie się, czy noworodek ma zapewniony odpowiedni poziom ciśnienia nCPAP (nosowa terapia CPAP).

 

Podobne prace

Do góry