Ocena brak

Podbiał pospolity

Autor /Tymon Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina zielna, z trwatą okrytą łuskami łodygą podstawową. Jej okres kwitnienia przypada przed listnieniem. Ukazujące się na wiosnę pędy friatowe mają wysokość około 15 cm, tworzą po jednym koszyczku, są owłosione wełnistymi kosmykami i pokryte niepozornymi, czerwonawymi lub zielonymi łuskowatymi liśćmi. Koszyczki kwiatowe początkowo prosto wzniesione, zwieszają się pod koniec okresu kwitnienia. Osiągają szerokość około 1 cm i mają u nasady dzwonkowatą, przypominającą kielich okrywę z jednego szeregu równowąs-kich, często czerwonawych podsadek, niewyraźnie oddzielonych od łuskowatych liści. Po przekwitnieniu listki okrywy są odgięte w tył. Poszczególne koszyczki kwiatowe zawierają na brzegu złotożółte wąskie kwiaty języczkowe, a w środku kwiaty rurkowe.

Wszystkie kwiaty umieszczone są na pustyf w środku dnie koszyczka, Zalążnie dolne, w po-rze owocowania podłużne, długości do 1cm, z długimi białymi włoskami puchu lotnego. Liście są duże, z blaszką do ponad 20 cm średnicy, okrągławe 5-10-kątne z krótkimi ząbkami, pod spodem biało filcowate, z wierzchu łysiejące. Ogonek liściowy dłuższy od blaszki bruzdkowany, często czerwono nabiegły.

Siedlisko: Na zawierających wapń, często wilgotnych gruzowiskach, na nadbrzeżach, w żwirowniach, na świeżych obrywach ziemi i torach lawin.

Rozmieszczenie: W całej Europie.  

Okres kwitnienia: Pierwsza roślina kwitnąca na wiosnę - od lutego do kwietnia.

Zastosowanie: Młode liście po sparzeniu spożywane są jako jarzyna.

Uwagi ogólne: Podbiał jest uważany za uciążliwy chwast. Silnie rozgałęzione kłącza powodują gromadne występowanie tej rośliny.

Podobne prace

Do góry